Зарубіжна література 8 клас



Усі виконані роботи надсилати у CLASSROOM за кодом bt3w4tw або Тиснути тут або на пошту viktoriyachoni@gmail.com

Добрий день, дорогі мої учні! Я вітаю вас з початком нового навчального року!!!

Ми цьогоріч навчаємось за підручником    ЗАРУБІЖНА 8 клас

Також вам потрібно завести зошити та підписати  їх за зразком      

                                                                   Зошит
                                            для робіт із зарубіжної літератури
                                            учня (учениці) 8-А класу
                                            гімназії № 13 "Джерело" м. Бердянська
                                            прізвище та ім'я (в родовому відмінку)

Щасти  вам!!!



Уроки № 63-64

Шосте травня

Класна робота

Тема: Ідея поваги й любові до людини. Сімейні цінності у творі

1. Опрацювати матеріали презентації за посиланням БУБА

2. Домашнє завдання: прочитати "Вафельне серце" (аудіокнига дивись нижче)

Тема: ПЧ № 4 Парр М. «Вафельне серце»

1. Ознайомитись з матеріалами презентації:



2. Прослухати аудіокнигу (скорочено) Б. Космовської "Буба"

3. Домашнє завдання: підготуватись до контрольної роботи

Уроки № 61-62

Двадцять дев'яте квітня

Класна робота

Тема: Алегоричні образи в повісті. Художній конфлікт і можливість його подолання . Ознаки притчі у творі

1. Простежити сюжетний ланцюжок твору.

- Джонатана бентежить звичність існування чайок, які стурбовані лише щоденною боротьбою за виживання 
– У Лівінгстона прагнення до вдосконалення 
– Він вивчає мистецтво польоту
– Джонатан не може змиритися з правилами примітивного існування чайок  
– Лівінгстона вигнали зі зграї 
– Життя на самоті 
– Зустріч із сяючими чайками, які забирають його на Небеса 
– Знайомство з Чіангом, мудрою чайкою-старійшиною, яка вчить його переміщатися зі швидкістю думки в просторі та часі 
– Джонатан вирішує повернутися на Землю, щоб передати отримані знання іншим чайкам його зграї 
– Флетчер стає першим учнем Джонатана 
– До Лівінгстона приєднуються інші чайки, яких вигнали зі зграї 
– Лівінгстон навчає учнів майстерності польоту 
– Джонатан з учнями летить до зграї, щоб навчати їх майстерності польоту – згодом до нього приєднується все більше прихильників 
– Передача ролі наставника Флетчеру 
– Флетчер навчає молодих чайок.
2. Алегоричні образи та символи.


3. Теорія літератури.
4. Доведення.                                                                                                                                     Твір за своїм жанром є притчею,

тобто короткою оповіддю, що містить інформацію морального чи релігійного змісту.

Сюжет твору має євангельську структуру: 

вигнання -смерть -воскресіння- проповідь- чудеса та апостоли.

1

Шлях  усіх чайок-вигнанців, що у них спільного?

У них одна пристрасть - політодна доля: вигнання із Стаї - знаходження вчителя (гуру) - наполеглива праця  - просвітлення (розуміння істини) - досягнення досконалості

-Коли у чайок з'являються імена?

(Дуже важлива деталь, що чайки здобувають ім'я та прізвище тільки тоді, коли стають вигнанцями, коли Стая проганяє їх, бо саме в цей момент вони здобувають свою індивідуальність і безсмертну душу)

2

Чи є в тексті повчання і в яких рядках воно виражене?

 (наявність моралі)  філософський  зміст дуже глибокий і має бути розгаданий читачем, і кожен читач може зрозуміти його по-своєму і винести для себе певні уроки: самовдосконалення,  любові,  доброти,  пізнання тощо...

3

занотуй!

Третя частина побудована на виявленні істинного розуміння суті польоту, що призводить до опозиції: учні - вчитель. Автор звертає увагу на те, що різниця між вчителем та учнем не велика, бо в головному їх інтереси спільні - вони вирішили розірвати кайдани, які їх з'єднують з повсякденною одноманітністю.

4

символ безмежних можливостей того, хто вміє мріяти, вірить у досконалість і любить життя. І хоч людина не має крил, як чайка, але почуття крилатості - постійного самовдосконалення, прагнення до високої мети – це і є справжній сенс життя. Це стверджує і відома українська поетеса Ліна Костенко у вірші  «Крила» (відеозапис. Читає Б.Ступка)

5. Додаткова інформація.

Досить багато дослідників і читачів уважають, що в повісті-притчі «Чайка Джонатан Лівінгстон» знайшли відображення християнські та буддистські мотиви.

 Біблійно-євангельський сюжет виявився в обраності й вигнанні, поверненні до тих, «чий розум відкритий до знань», учнях, дивах, перебуванні в раю для чайок, смерті й воскресінні. Разом з тим підкреслено, що в притчі відсутній будь-який релігійний пафос. Як доказ, наведемо цитати із твору: «Віра тут ні до чого... Навіть у випадку звичайного вміння літати на одній вірі далеко не залетиш». Наставляючи свого учня, Чайка Джонатан говорив йому: «Не давай їм розпускати про мене безглузді плітки. Або робити з мене бога, добре, Флетч? Я чайка. Ну, хіба що люблю літати».
Буддистські мотиви виявилися в перетворенні, основою якого стало страждання. «Ми перелітаємо з одного світу в інший... А щоб зрозуміти досконалість, на це пішла ще добра сотня життів». У притчі акцентовано увагу не на розвитку образу Джонатана Лівінгстона, а на основному постулаті буддизму - ідеї переродження і досягнення досконалості, чайки стають осяйними. «Мета життя - пошук досконалості, а завдання кожного з нас - максимально наблизити її прояв у самому собі, у власному стані й поведінці. Закон на всіх рівнях буття - той самий: свій і наступний світ ми вибираємо за допомогою знання, яке знайшли тут. І якщо тут ми віддаємо перевагу невігластву, то знання наше залишилось дотеперішнім, - наступний наш світ нічим не буде відрізнятися від теперішнього, всі його обмеження будуть збережені, і таким же непідйомним буде гнітючий вантаж незрозумілого виклику», - говорить Джонатану чайка Салліван.
 
Наявність євангельських та буддистських мотивів критики пояснювали розквітом у 60-70-х роках XX століття молодіжного руху «хіпі», представники якого відмовилися від споживацького погляду на життя, стверджували культ свободи, любові, проголосили своїми кумирами Ісуса, Будду, Ганді, звернулися до східних релігійних учень.)

6. Домашнє завдання: виконати тест за посиланням ТЕСТ

Тема: Барбара Космовська (нар. 1958). «Буба». Художній світ Б. Космовської. Батьки – діти, діти – онуки

1. Опрацювати презентацію за посиланням Буба

2. Прослухати аудіокнигу Б. Космовської "Буба" (скорочено).

Домашнє завдання: прочитати роман за посиланням  Буба (скорочено)                                                                                            

Уроки № 59-60

Двадцять друге квітня

Класна робота

Тема: Річард Бах (нар. 1936).  «Чайка Джонатан Лівінгстон».  Сюжет твору Р. Баха як філософська метафора людського буття

1. Опрацювати презентацію "Життя і творчість Річарда Баха".

2. Переглянути буктрейлери до повісті Р. Баха "Чайка на ім'я Джонатан Лівінгстон".


3. Опрацювати інформаційні картки.
4. Прослухати аудіокнигу Р. Баха (скорочено).
5. Переглянути екранізацію твору за посиланням "Чайка на ім'я Джонатан Лівінгстон"

6. Домашнє завдання: прочитати за підручником ст. 246-253.

Тема: Втілення в образі чайки Джонатана прагнення високої мети

1. Аналіз твору Річарда Баха "Чайка Джонатан Лівінгстон".

Мартина на ім'я Джонатан Лівінгстон з молодості бентежить звичність існування чайок, які стурбовані лише щоденною боротьбою за виживання. Охоплений пристрастю до вдосконалення, Джонатан цілком віддається вивченню польоту як мистецтва і способу буття, а не як способу переміщення в просторі для видобутку їжі. Джонатан не може змиритися з правилами примітивного існування  мартинів. Будучи вигнаний зі зграї, Джонатан веде ідилічне життя пустельника і нітрохи не страждає від самотності, цілком віддаючись вдосконаленню майстерності польоту.

Одного разу Джонатан зустрічає двох сяючих мартинів, які забирають його в «більш досконалу реальність» — не на Небеса, а наступний, кращий світ, досяжний через власне самовдосконалення. Цей світ населений мартинами, що присвятили себе мистецтву польоту. Джонатан з подивом дізнається, що його завзятість і всепоглинаюча спрямованість у навчанні дозволили йому пройти шлях еволюційного розвитку, на який у звичайних мартинів йдуть тисячі, десятки тисяч життів.

У новому світі Джонатан знайомиться з Чіанг — мудрим мартином — старійшиною. Чіанг стає наставником Джонатана і вчить його переміщатися зі швидкістю думки в просторі та часі. За словами Чіанг, секрет успіху полягає в глибокому усвідомленні того, що справжнє «я» живе одночасно в будь-якій точці простору в будь-який момент часу і не є в'язнем тіла з обмеженим набором заздалегідь запрограмованих можливостей.

 Чіанг йде у наступний, ще більш досконалий світ, а через деякий час Джонатан приймає рішення повернутися на Землю, щоб передати отримані знання таким же мартинам, яким він сам був колись, щоб поділитися пристрастю до польоту і прагненням до досконалості. Джонатан збирає невелику команду з мартинів, вигнаних зграєю, і починає навчати їх майстерності польоту. Домігшись вражаючих успіхів, вся команда під проводом Джонатана повертається в зграю. Всупереч старанням мартинів — старійшин вони знаходять все більше прихильників і прихильників. Незабаром Джонатан передає свою роль наставника одному зі своїх перших учнів, а сам залишає земний світ, продовжуючи шлях вдосконалення.

Основний конфлікт в творі “Чайка Джонатан Лівінгстон” – це конфлікт між сірою масою людей (Зграя) та особистістю (Джонатан). Зграя вважає, що вони не здатні пізнати сенс життя, бо він недосяжний, вони кинуті у цей світ лише для того, щоб їсти та жити доти, доки вистачить сил. З цим категорично не згоден Джонатан, яким керує жага пізнання: «Тисячі років ми рискаємо в пошуках риб’ячих голів, але зараз нарешті стало зрозуміло, навіщо ми живемо: щоб пізнавати, відкривати нове, бути вільними".
Композиція повісті складається з 3 частин, і це не випадково, бо Р. Бах показав 3 ступені духовного вдосконалення Джонатана:                                                                                                1- увідомлення ідеї свободи;                                                                                                                   2- досягнення досконалості;                                                                                              3- прагнення поділитися знанням вищої істини з учнями, щоб вони також втілили ідею Великої Чайки – всеосяжну ідею свободи.
2. Опрацювати інформаційні картки.

Записати до зошита


3. Домашнє завдання: скласти кросворд за твором 
Річарда Баха "Чайка Джонатан Лівінгстон".

Уроки № 57-58

П'ятнадцяте квітня

Класна робота

Тема: Філософський зміст та художні особливості твору. Світ дорослих і світ дітей у казці «Маленький принц».

1. Опрацювати інформаційні картки.

2. Афоризми з казки Екзюпері "Маленький принц".
3. Домашня робота: виконати тест за посиланням ТЕСТ

Тема: ПЧ № 3 Ульф Старк «Тоді я був просто Ульф»

Переглянути матеріали до уроку за посиланням "Тоді я був просто Ульф"
Домашнє завдання: прочитати Р. Бах "Чайка Джонатан Лівінгстон"

Уроки № 55-56

Восьме квітня

Класна робота

Тема: Людські взаємини, моральні цінності  у казці-притчі А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц»

1. Опрацювати інформаційні картки.
2. Знайти правильну відповідь.
3. Домашнє завдання. Виконати інтерактивне завдання за посиланням   https://learningapps.org/watch?v=p7vwcmtyj20

Тема: Поетизація краси чистих людських взаємин у казці-притчі. Художні образи твору.          

1. Переглянути освітній відеоролик "Філософський зміст твору «Маленький принц»".
2. Опрацювати матеріал.
Пізнання дружби і кохання
Що означає приручити?
Приручити - це значить стати для когось дуже важливим, близьким і необхідним. Настільки, що можливо пізнати кроки на відстані, відчути плин часу в очікуванні зустрічі, особливість голосу і щастя від зустрічі та спілкування. Тоді все набуває нечуваної краси, високої ціни. Бо близька людина - це частинка тебе самого.
Перегляньте!
Ще одна істина - все пізнається в порівнянні. Може бути багато схожих імен, троянд, людей,але вони- чужі, бо не ті, які стали найдорожчими, впізнаними серед тисячі. На своїй планеті він був малим, тепер зрозумів, чому треба повертатись до троянди - він її любить. А сказав про це йому друг, який ніколи не стане на заваді.
Переглянь! Який настрій створює відео? Чи відповідає стану душі героя?
Вислів: «Вода буває потрібна і серцю» означає, що, крім звичайної спраги, існує ще й спрага духовна, що виникає, коли людині необхідне розуміння, підтримка, співпереживання… Як тіло не може довго жити без води, так і душа людини не витримає довго без дружби, любові, розуміння.)
 м
Можна дивитися - і не бачити, слухати - і не чути! Очима не побачиш, якщо черства душа . Чутливість, доброта, бажання подарувати свою увагу, усмішку, турботу робить людину другом, коханим, щасливим.
3. Домашнє завдання: скласти сенкан до слова "Маленький принц", подивитися відео "Філософський зміст твору "Маленький принц". Художні образи".

  

Уроки № 53-54

Перше квітня

Класна робота

Тема: Контрольна робота  № 5  з теми «Бароко і класицизм».  (тести, відповіді на запитання)

Виконати тести за посиланням ТЕСТ

Домашнє завдання: прочитати казку-притчу "Маленький принц" А. де Сент-Екзюпері

Тема: Антуан де Сент-Екзюпері (1900-1944). Життя і творчість. «Маленький принц» - філософська алегорична казка-притча

1. Життя і творчість Антуана де Сент-Екзюпері.
3. Перевірочна робота.
4. Історія створення казки "Маленький принц".
5.  Опрацювати літературознавчі терміни.
6. Подивитися буктрейлер до твору Антуана де Сент-Екзюпері "Маленький принц".

7. Прослухати аудіокнигу Антуана де Сент-Екзюпері "Маленький принц" (скорочено).
8. Подивитися анімаційний фільм "Маленький принц".
9.  Домашнє завдання: прочитати казку-притчу "Маленький принц"       

Уроки № 51-52

Вісімнадцяте березня

Класна робота

Тема: Моральна проблематика комедії Мольєра «Міщанин-шляхтич». Виховний потенціал твору.

1. Опрацювати інформаційні картки.
2. Основні проблеми комедії.
3. Вибіркова робота.
4. Домашнє завдання: розгадати кросворд

Тема: Засоби комічного (гумор, іронія, сатира, сарказм). Елементи народного театру.   Дискусія: Хто вони -  сучасні Журдени?

1. Опрацювати інформаційні картки:


2. Записати поняття у зошит:
3. Розгляньте приклади комічного:

















4. Домашнє завдання: виконати тест за посиланням ТЕСТ; підготуватись до контрольної роботи; читати "Маленький принц"

Уроки № 49-50

Одинадцяте березня

Класна робота

Тема: Мольєр «Міщанин-шляхтич». Історія створення комедії. Тематика і проблематика твору, його загальнолюдське значення

1. Історія створення комедії "Міщанин-шляхтич"

2. Подивитися буктрейлер за комедією Мольєра "Міщанин-шляхтич"
3. Прослухати зміст комедії скорочено.
4. Опрацювати відеоурок


5. Опрацювати інформаційні картки.
6.  Домашнє завдання: прочитати по підручнику ст. 222-230.

Тема: Основні образи комедії (пан Журден, граф Дорант, графиня Дорімена, Клеонт та ін.)

1. Опрацювати інформаційні картки, переписати зміст (1,2) картки  в зошит.
2. Експрес-урок. Основні образи комедії "Міщанин-шляхтич".
3. Переглянути літературні картки "Образи комедії Мольєра".
     Пан Журден
     Граф Дорант і маркіза Дорімена
Образи міщан і слуг
4. Домашнє завдання: виконати вправу "Незавершене речення". Запишить правильні відповіді в зошит.
  • Головний герой комедії "Міщанин-шляхтич" (......)
  • Пан Журден прагне (......)
  • Слуги в комедії - це (......)
  • Люсіль - це (......)
  • Вигадка про сина турецького дворянина належить (......)
  • Натурецького вельможу переодягнувся (......)
  • Пана Журдена посвятили у неіснуючий сан (......)
  • На банкет пан Журден запросив (......)
  • Маркіза Дорімена закохана у (......)
  • Використовує гроші пана Журдена, підігрує йому, але зневажає його (......)
  • Дивиться на пана Журдена, як на опудало (......)
  • У кінці комедії намічаються весілля (......)

Уроки № 47-48

Четверте березня

Класна робота

Тема: Історичні умови, філософське та естетичні підґрунтя класицизму. Характерні ознаки класицизму як художнього напряму

1. Подивитися презентацію "Класицизм, його характерні ознаки".
2. Переглянути відеоурок "Класицизм".
 3. Подивитися відео "Характерні ознаки класицизму як художнього напряму".
4. Опрацювати зміст літературних карток. В робочих зошитах записати стислий конспект за темою.
5.  Домашнє завдання: прочитати ст. 213-216; виконати вправу https://learningapps.org/display?v=p51krbo5a18 (Класицизм).

Тема: Мольєр (1622-1673) – майстер класицистичної комедії. Художнє новаторство Мольєра у драматургії, вплив його відкриттів на світове театральне мистецтво

1. Переглянути відео"Біографія Мольєра".
 2Подивитися експрес-урок "Мольєр".
 3. Створення асоціативного куща .
4. Опрацювати інформаційні картки.
5. Домашнє завдання: прочитати ст. 216-230.

Уроки № 45-46

Двадцять шосте лютого

Класна робота

Тема: Бароко як доба і художній напрям у європейській літературі й мистецтві. Формування нового бачення світу і людини в епоху бароко. Видатні представники європейського бароко та їхні здобутки

1. Подивитися презентацію "Бароко. Презентація доби".
2. Зробити стислий конспект презентації:
  • візитка бароко;
  • мета;
  • походження терміну;
  • хронологічні рамки:
  • історична атмосфера епохи;
  • наукові відкриття;
  • світ в епоху бароко;
  • людина в епоху бароко;   
  • своєрідність бароко;
  • основні ознаки;
  • герої бароко;
  • тематика творів;
  • проблематика творів;
  • провідні мотиви;
  • художні засоби бароко;
  • представники.
3. Переглянути відеопрезентацію "Бароко як літературно-мистецькиий напрям".
4. Опрацювати інформаційні картки.







5. Домашнє завдання: опрацювати за підручником ст. 207-212; вивчити конспект; виконати творчі завдання.

Тема: Луїс де Гонгора-і-Арготе (1561-1627). «Галерник». Втілення у вірші провідних тем барокової літератури: людина і Доля, блукання людини у  Всесвіті, залежність від вищих сил, драматизм духовного життя. Символіка твору. Образ ліричного героя.

1. Опрацювати інформаційні картки.
2. Читання вірша "Галерник".
3. Прослухати вірш "Галерник".
4. Аналіз твору.
5. Домашнє завдання: скласти текст послання галерника до своєї дружини (5-7 речень); виконати тест за посиланням ТЕСТ

Уроки № 43-44

Дев'ятнадцяте лютого

Класна робота

Тема: РМ №3 (п)  Написання листа літературному герою. Лист Дон Кіхоту, Ромео або Джульєтті





Домашнє завдання: написати листа літературному герою (за вибором)

Тема: Контрольний твір-роздум на тему

·  „Чи потрібні Дон Кіхоти в нашому житті?”)

·  Благородний лицар Дон Кіхот — герой і дивак”

·  «Трагедія кохання Ромео і Джульєтти»

1. Написати твір-роздум за поданими темами

2. Виконати тест за посиланням ТЕСТ

Уроки № 41-42

Дванадцяте лютого

Класна робота

Тема: Конфлікт високих прагнень Дон Кіхота і буденної дійсності, неможливості реалізації ідеалів героя. Дон Кіхот і Санчо Панса – парні образи, в яких втілено високу мрію і прагматизм. «Донкіхотство»

1. Подивитися буктрейлер до роману Сервантеса "Дон Кіхот".
2. Прослухати аудіокнигу Сервантеса "Дон Кіхот" (скорочено).
3. Паспорт роману. Записати в зошити.
Мета Висміяти рицарські романи, захоплення якими в сучасній письменнику Іспанії стало справжнім суспільним лихом, бо відволікало людей від проблем реального життя. Тема Подорож Дон Кіхота зі своїм зброєносцем Санчо Пансою шляхами Іспанії з метою захисту бідних і знедолених. Але допомога Дон Кіхота тільки шкодить в умовах тогочасної дійсності. Жанр Пародія на рицарські романи, авантюрний роман, побутовий роман, роман «великої дороги», філософський роман. Композиція 2 частини. Конфлікт Уявний світ – дійсність; ілюзія - реальність; благородні наміри - неможливість їхнього втілення. Кількість персонажів 660 Головні герої Дон Кіхот і Санчо Панса.

4. Подивитися художній фільм "Дон Кіхот" (1957 р.).
5. Подивитися відеоурок. Виписати в зошити: 1- визначення "донкіхотства"; 2- "кодекс честі" донкіхотів нашого часу; 3- підсумки.
6. Опрацювати інформаційні картки. 
7. Домашнє завдання: дочитати роман, вивчити поняття, розгадати кроссенс (за бажанням).

Тема: Синтез різних жанрових ознак у романі (героїчного епосу, лицарського, авантюрно-пригодницького, філософського роману, пародії). Широта філософського змісту твору, можливість його різних тлумачень. Популярність «вічних образів»

1. Опрацювати інформаційні картки.






2. Аналіз роману "Дон Кіхот".


3. Дон Кіхот - вічний образ світового мистецтва.

4. Домашнє завдання: Виконати тест за посиланням  ТЕСТ

Уроки № 39-40

П'яте лютого

Класна робота

Тема: Проблема життя і смерті. Трактування фіналу. Гуманістична цінність трагедії В.Шекспіра, її популярність серед різних поколінь
1. Опрацювати тестові завдання.

ПЕРЕВІР СЕБЕ!

Тестові завдання

1.     У чому полягала причина туги Ромео?

а) у коханні до Джульєтти;

б) у коханні до Розаліни;

в) у ворожнечі двох сімей.

2.     За кого батьки хочуть видати заміж Джульєтту?

а) за Тібальта;

б) за Бенволіо;

в) за Паріса.

3.     Як познайомилися Ромео і Джульєтта?

а) на балу у Капулетті;

б) на святі у Монтеккі;

в) на площі у Вероні.

4.     У поєдинку на вулиці Верони був смертельно поранений:

а) Ромео;

б) Меркуціо;

в) Тібальт.

5.     Чому загинув Тібальт?

а) був заколотий Ромео;

б) помер від чуми;

в) був убитий Бенволіо.

6.     Як Ромео був покараний князем?

а) посаджений під домашній арешт;

б) посаджений до в’язниці;

в) висланий з міста.

7.     Що радить Ромео брат Лоренцо?

а) розкрити таємницю шлюбу з Джульєттою;

б) перечекати у Мантуї;

в) поїхати з міста.

8.     Що вирішує зробити Джульєтта, щоб не одружуватися з Парісом?

а) утекти з міста;

б) випити “отруту”;

в) кинутися з башти.

9.     Чому Ромео отруївся?

а) дізнався про "смерть" Джульєтти;

б) життя не мало сенсу для нього;

в) був винен у смерті інших людей.

10.                       Що було причиною смерті Ромео і Джульєтти?

а) примха долі;

б) ворожнеча між Монтеккі і Капулетті;

в) сильне взаємне кохання.

11.                       Як ведуть себе Монтеккі та Капулетті, дізнавшись про смерть дітей?

а) примиряються;

б) ворогують ще сильніше;

в) не звертають уваги один на одного.

12.                       Що стане пам'яткою про кохання Ромео і Джульєтти у Вероні?

а) трагедія про їхню любов;

б) пам'ятники із золота;

в) любов їхніх батьків.

2. Згадати епізоди трагедії.


3. Опрацювати інформаційні картки.
4. Записати в зошити зміст схеми "Пафос трагедії".
5. Ромео і Джульєтта - "вічні образи" світової літератури.
Ромео і Джульєтта – герої однойменної трагедії Вільяма Шекспіра. Образи цих персонажів уже декілька століть люди вважають вічними. Це можна пояснити великою любов’ю хлопця до дівчини, чи жінки до чоловіка, яке зараз зустрічається не завжди. Ромео і Джульєтта померли заради того, щоб бути разом. Цей вчинок – поганий. Але сам факт присутності сильної любові між закоханими є еталонним. Ромео і Джульєтта були молодими людьми, але ніхто з них не пошкодував життя заради кохання. Літературні образи Ромео і Джульєтти – це вічні символи кохання. Смерть у творі Шекспіра відіграє більше художню роль для емоційного фіналу. Насправді автор хотів показати, яким має бути справжнє кохання. Це самовіддане, щире й беззаперечне кохання, коли і чоловік, і жінка готові на все заради того, щоб бути разом.
6. Домашнє завдання: виконати тест за посиланням ТЕСТ

Тема: Міґeль де Сервaнтес Саавeдра (1547— 1616). «Дон Кіхот» (І частина).  Історія створення роману, його зв'язок з лицарськими романами, пародійний характер. Особливості сюжету і композиції твору (ситуації «великої дороги», випробування)
1. Подивитися освітній відеоролик "Біографія Мігеля де Сервантеса Сааведри".
2. Переглянути експрес урок "Мігель де Сервантес Сааведра. "Дон Кіхот".
3. Опрацювати інформаційні картки "Історія створення роману "Дон Кіхот".
Записати зміст картки в зошити.
Записати зміст карток в зошити.
4. Домашнє завдання: опрацювати ст. 192 - 205 підручника.

Уроки № 37-38

Двадцять дев'яте січня 

Класна робота

Тема: Трагедія «Ромео і Джульєтта» В. Шекспіра. Історія створення. Конфлікт справжнього почуття і забобонів 

1. Опрацювати літературні картки.

 2.  Подивитися буктрейлер до трагедії В. Шекспіра "Ромео і Джульєтта".

3. Прослухати аудіокнигу  В. Шекспіра "Ромео і Джульєтта" (скорочено).
4. Подивитися художній фільм "Ромео і Джульєтта" (2013 р.).
5. Домашнє завдання: прочитати по підручнику уривки трагедії В. Шекспіра "Ромео і Джульєтта": ст. 176-191.

Тема: Оспівування чистого пристрасного кохання Ромео і Джульєтти, вплив кохання на людську особистість (зміни в характерах головних героїв, їх еволюція).

1. Пригадати сюжет трагедії за допомогою кроссенсу.
(Кроссенс– асоціативна головоломка нового покоління.  Дев’ять зображень розташовані в ньому таким чином, що кожен малюнок має зв’язок із попереднім і наступним, а центральний об’єднує по смислу відразу декілька).


Орієнтовні відповіді.
1.    Знайомство Ромео і Джульєтти на балу.
2.    Історія юного кохання.
3.    Ворожнеча між двома родинами.
4.    Закоханих намагаються розлучити.
5.    Допомога брата Лоренцо.
6.    Поєдинок між Ромео і Парісом.
7.    Удавана смерть Джульєтти.
8.    Тернистий шлях  до гармонії у світі.
9.    Кохання - вічне, непереможне.

2. Характеристика твору В. Шекспіра.
3. Образи Ромео і Джульєтти.
Орієнтовні відповіді.

4. Опрацювати інформаційну картку "Як кохання змінило героїв".

РОМЕО

ДЖУЛЬЄТТА

ДО зустрічі

мрійник

меланхолік

безтурботна

наївна

молоденька дівчинка

не закохана

ПІСЛЯ

мужній

відданий

закохана

енергійна

безпосередня

відверта

мудра

активна жінка

5. Ставлення героїв трагедії до кохання.

Герої

Цитати з твору

 Бенволіо

 

 

 

Ромео (до зустрічі з Джульєттою)

 

 

Меркурціо

 

 

Ромео І зустріч

 

Лоренцо

 

 

Джульєтта

 

 

 

Ромео

«Кохання чарівне на вигляд, насправді ж – деспотичне і жорстоке»;

«Сліпе кохання манівцями веде примхливо і керує нами»;

 

«Страшна ненависть, та любов страшніша»;

«Любов – цедим, що в’ється від зітхання»

Безумство мудре – ось що є любов. Воноотруює й зцілює кров».

 

«Ми витягнем тебе з того багна, Ах ,вибач, я хотів сказати – з любові».

 

«Кохання може все і все здолає»

 

«Коханці пройдуться по павутинці, яка літає літом у повітрі, і не впадуть»

 

«Любов багата ділом – не словами, – й пишається собою без прикрас… Але моя любов така велика й так зросла безмежно, що я злічить не можу й половини її скарбів…»

 


«Яке ж солодке й справді те кохання, якщо лиш тінь твоя – велике щастя»

6. Переглянути відеокліп "Прохання заради кохання".


7.  Домашнє завдання.
Творча робота. Розшифруй анаграми.
Анаграма - це тип гри, який створює слово, фразу або ім'я, утворене шляхом перестановки букв іншого слова або фрази, використовуючи оригінальні букви точно один раз.
     * тобто, з поданих анаграма складіть слова-деталі з драми Шекспіра.

Скласти сенкани до слів Ромео, Джульєтта.

Уроки № 35-36

Двадцять друге січня 

Класна робота

Тема: Вiльям Шекспiр (1564—1616). Виняткова роль В. Шекспіра в розвитку англійської національної літератури і світового мистецтва
1. Подивитися освітній відеоролик "Вільям Шекспір".
2. Опрацювати інформаційні картки.
3. Переглянути відеопрезентацію "Вільям Шекспір".

4. Домашнє завдання: Прочитати ст. 170-174, вивчити поняття "монолог", "діалог", усно відповісти на питання (ст. 174)


Тема: В. Шекспiр . Сонети № 66, 116, 130. Основні теми сонетів В. Шекспіра – кохання до Смаглявої леді, дружба. Відображення внутрішнього світу ренесансної людини (через описи природи, змалювання сили почуттів та ін.). 
1. Подивитися експрес-урок "Сонети Шекспіра".
2. Опрацювати інформаційні картки.

3. Прослухати  сонети Щекспіра № 66, 116, 130.
4. Домашнє завдання: виразно читати сонети, вміти аналізувати, вивчити напам'ять сонет Шекспіра (за власним вибором); читати "Ромео та Джульєтта"

Уроки № 33-34

П'ятнадцяте січня 

Класна робота

Тема: Франческо Петрарка (1304—1374) – видатний італійський поет-гуманіст. Багатство людської душі, краса і щирість людських почуттів, оспівування кохання в «Книзі пісень»
1. Подивитися відеопрезентацію " Ф. Петрарка-перший гуманіст Європи". Скласти стислий конспект.
2. Опрацювати інформаційні картки.

3. Переглянути відео "Петрарка. Цікаві факти життя".
4. Подивитися відеоролик "Франческо Петрарка та кохання його життя".
5. Домашнє завдання: опрацювати ст. 165-168, вивчити конспект, відповісти на питання на ст. 168 (усно).

Тема: Ф. Петрарка. Сонети  № 61, 132. Історія кохання в сонетах Ф. Петрарки. Образ ліричного героя і героїні. Втілення гуманістичних ідеалів у поезії митця. Структура сонетів Ф. Петрарки. 

1. Опрацювати інформаційні картки.
2. Словникова робота.
3. Ідеал жінки, що оспівував Франческа Петрарка.
4. "Книга пісень"- лірична сповідь Петрарки.
5. Прослухати сонети Ф. Петрарки.









6. Домашнє завдання: вивчити напам’ять сонет Ф. Петрарки № 61


Уроки № 31-32

Восьме січня 

Класна робота

Тема: Аліг’єрі Дáнте (1265–1321) . Сонет 11 («В своїх очах вона несе кохання…»). Данте як ключова постать італійського Середньовіччя і переходу до Відродження. Загальна характеристика його творчості. Утілення в сонеті 11 Данте краси високого почуття кохання.  
 
1. Переглянути освітній відеоролик "Данте Аліг'єрі".
2. Опрацювати інформаційні картки.
3. Теорія літератури (вивчити поняття):
4. Виразно прочитати сонет 11 ("В своїх очах вона несе кохання…").
5. Аналіз твору.
6. Прослухати сонет Данте.
7. Підсумки.
8. Домашнє завдання: опрацювати матеріал підручника на ст. 155-160, виразно читати сонет 11.
Тема: Епоха  Відродження (Ренесансу) в Європі. Гуманізм. Культ  античності. Характерні риси ренесансної культури і літератури

1. Опрацювати інформаційні картки. Скласти стислий конспект в зошитах.

Домашнє завдання: прочитати ст. 162-164, відповісти на питання на ст. 165 (усно), питання 6 - письмово; знати конспект.

Уроки № 29-30

Вісімнадцяте грудня 

Класна робота

Тема: Література середньовічної Європи: основні тенденції і жанрово-тематичне розмаїття «Пісня про Роланда»(Х ст.). Історична основа твору і поетичне переосмислення в ньому реальних подій. Патріотичні ідеї в «Пісні про Роланда». Образна система (Роланд, Ганелон, Карл та ін.). Особливості поетичної мови твору
1. Опрацювати інформаційні картки.
2. Подивитися буктрейлер "Пісня про Роланда".
3. Прослухати аудіокнигу "Пісня про Роланда" (скорочено).
4. Сюжет твору.
5. Записати зміст карток в зошити.
6. Символи у поемі.
7. Подивитися фільм "Пісня про Роланда".
8. Домашнє завдання: опрацювати ст. 140 - 155, звідповісти на питання на ст. 155 - 156 (усно)


Контрольна робота  № 3 з теми "Література Середньовіччя"

Виконати тест за посиланням ТЕСТ

Уроки № 27-28

Одинадцяте грудня 

Класна робота

Тема: Ду Фу (712—770). «Пісня про хліб і шовк», «Весняні надії». Зв'язок поезії Ду Фу з історичною реальністю. Вплив конфуціанства на його світогляд. Національні образи, символи в ліриці митця. Образ ліричного героя, його сприйняття життя і природи, почуття, мрії, ідеали, дума про батьківщину

За цим посиланням ви можете погуляти Великою китайською стіною

1. Опрацювати інформаційні картки.
2. Переглянути освітній відеоролик "Лірика Ду Фу".
3. Записати в зошити схему "Особливості лірики Ду Фу".
4. Аналіз віршів Ду Фу.
У Піднебесній, по Китаю всьому,
Є тисяч десять міст, мабуть;
Але чи є хоча б одне, в якому
Не славилася б воїнів могуть?
А що, якби серпи, мотики й рала
Повиливати нам з блискучих лат,
Аби воли покірно оборали
Цунь поля запустілого улад?
Гіркі ридання вже б не поливати
Ту землю, де гула страшна війна.
Чоловіки б із піснею орали,
Жінки б наткали з шовку полотна.

(Переклад Я. Шекери)

             Назва    

             поезії

Тема

Художні

образи

Ідея

Основна думка

Вид

лірики

   Ду Фу       «Пісня про            хліб і шовк»

Мрія про мир, відродження країни, припинення війни

Піднебесна воїни, війна, серпи, мотики, рала, шовк

Уславлення мирної праці,

засудження війни

Людина повинна жити, працювати й творити, а не воювати

Громадянська лірика

Ду Фу   «Весняний           краєвид»

Вірний син своєї землі сумує через війну  на Батьківщині

Країна,квіти, війна, птахи журливі

Мрія про відродження країни;

засудження війни

Навесні все повинно радіти: і природа,  і люди

Громадянська лірика

5. Прослухати вірші Ду Фу.
6. Творче завдання.

7. Домашнє завдання: опрацювати ст.131-134, виразно читати вірші, усно відповісти на питання на ст. 134. 


Тема: Золота доба персько-таджицької лірики, її характерні особливості, видатні представники Омáр Хайям. (бл. 1048 — після 1122) . Рубаї. Лаконізм і місткість жанру рубаї. Основні теми і мотиви творчості Омара Хайяма. Злиття образу автора і ліричного героя-філософа. Вивчення напам’ять 2-3 рубаї за вибором учнів

ПЧ  № 2. Творчість Рудакі. Газелі, рубаї, бейти

1. Золота доба персько-таджицької лірики (опрацювати інформаційні картки)

2. Переглянути освітній відеоролик "Омар Хайям".
3. Подивитися відео "Найцікавіші факти про життя поета і філософа Омара Хайяма" (за бажанням)
4. Опрацювати інформаційні картки.
5. Творчість Омара Хайяма.
6. Подивитися відео "Рубаї Омара Хайяма".
7. Домашнє завдання: опрацювати ст.134-140, усно відповісти на питання с.140; вивчити напам'ять 3 рубаї (на вибір).
 

Дистанційне навчання

Уроки № 25-26

Четверте грудня 

Класна робота

Тема: Середньовіччя як доба, її хронологічні межі й специфічні ознаки в історії європейських і східних літератур. Вплив релігії, філософії на літературу в добу Середньовіччя. Основні жанри середньовічної літератури на Заході і Сході.
 (УС) Українські перекладачі середньовічних творів.
1. Опрацювати інформаційні картки. Зробити стислий конспект.
 

2. Домашнє завдання: опрацювати статтю підручника на ст.119-124; вивчити конспект.

Тема: Особливості розвитку китайської лірики епохи Тан. Лі Бо (701—762). «Сосна біля південної галереї»,  «Печаль на яшмовому ґанку». Основні теми і мотиви лірики митця. Вплив даосизму на його світогляд. Своєрідність пейзажів Лі Бо, втілення в них краси природи і духовного життя

 (ЛК) Культурні центри Середньовіччя на Сході й Заході. Ключові поняття китайської міфології, філософії  (конфуціанство, даосизм), які знайшли відбиток у літературі.  Християнство. Іслам.
1. Опрацювати інформаційні картки.
2. Переглянути освітній відеоролик "Лірика Лі Бо".
3. Записати в зошити "Особливості лірики Лі Бо".
4. Аналіз віршів Лі Бо.

5. Прослухати вірші Лі Бо.
6. Висновки.

Домашнє завдання: опрацювати ст. 124-131, усно відповісти на питання на ст. 130. 

Уроки № 23-24

Двадцять сьоме листопада 

Класна робота

Тема: ПЧ № 1 Овідій «Метаморфози» («Потоп», «Філемон та Бавкіда»)

1. Згадайте, з якими перетвореннями у міфах ви знайомились
Хто на кого перетворився?
Дафна  ... (на лаврове дерево)
Самозакоханий юнак  ... (на нарцис)
Зевс  ... (на золотий дощ, бика)
Арахна  ... (на павука)
Іо  ... (на телицю)
Молоко Гери  ... (на Молочний Шлях)
Краплі молока Гери  ... (на білі лілеї)
Астрея  ... (на сузір’я Діви)
2. Прочитайте уривок «Потоп» (І, вірші 253—312), дайте відповіді на питання:
ПОТОП (І, в. 253–312) Він вже хотів розметати вогні над людьми і землею, 
Та побоявся, щоб часом священний етер не зайнявся 
І від стількох блискавиць не стопилася вісь світовая. 
Спало на пам’ять йому й рокування нехибної Долі: 
«Прийдуть часи, коли море, й земля, і небесна твердиня 
Раптом поймуться вогнем і зруйнується всесвіт прекрасний». 
Набік одкладено стріли — Циклопів жахливе знаряддя,— 
Іншу призначено кару — у поводях ріки розлити 
І з неозорого неба наслати дощі ненастанні. 
Так ухваливши, замкнув Аквілона в печери він темні, 
З ним і всі інші вітри, що хмарища й дощ розганяють. 
Нота лише випускає, і Нот вилітає на крилах 
Вогких, грізних, обважнілих. 
Обличчя туманами вкрите, 
Падають краплі роси з бороди і волосся у нього; 
Хмари сидять на чолі, і одяг струмиться на грудях. 
А як потисне нараз рукою могутньою хмари,— 
Грім вибухає, і зливи потоками ринуть на землю. 
Служка Юнонина вірна, Іріда семикольорова, 
Воду тим часом збирає і хмарам її постачає. 
Вилягли в полі хліба, хліборобова гине надія, 
І, невблаганно важка, цілорічна марнується праця. 
Але Юпітеру мало цієї небесної кари — 
Кличе до помочі він і блакитного брата морського, 
Той же збирає на раду потоки й, зібравши, говорить: 
«Вас переконувать довго не треба — ви знаєте справу: 
Вилийте всі свої води, що маєте владу над ними, 
Схованки всі відчиніть, одваліте каміння на склепі 
І попустіте своїй течії розливатись дозвільно». 
Ріки, вернувшись додому, уста джерелам роздирають 
І, розгнуздавши потоки свої, поспішають до моря. 
Сам же владика морський, потрясаючи землю тризубцем, 
Їм простеляє широкі усюди дороги, і ріки, 
Вийшовши геть з берегів, заливають розлогі рівнини, 
Мчать на собі хліба і кущі, людей і худобу, 
Цілі будинки з божницями предків і статком хазяйським. 
Як же й зосталася де не зруйнована повіддю хата, 
Хвиля поймає її, аж із дахом вкриваючи раптом, 
І щонайвищі міські затопляє муровані вежі. 
От уже море й земля ані в чому не мають відміни: 
Море, куди не поглянеш, і берега в моря немає. 
Люди, втікаючи згуби, одні по горах притулились; 
Інші човнами пливуть, де недавно ще землю орали; 
Треті щосили веслують над дахом затопленим вілли 
І натрапляють на рибу в густім верховітті в’язовім. 
Кинений якір не раз зав’язає в гірських сіножатях, 
Об виноградні кущі зачіпляється дно корабельне. 
Там, де лиш кози тонку між каміннями скубли травичку, 
Нині лежать, розіславшись, незграбні і ситі тюлені. 
Діви морські, нереїди, дивуються чудам підводним: 
Храмам, палацам, містам. Гаї запосіли дельфіни, 
В’язнуть серед верховіть, дерева стрясають хвостами. 
Вовк поміж вівці попав і пливе, і лева рудого 
Хвиля несе без опору, і тигрові ради немає. 
Вепрові ікла страшні ні до чого, і оленю — ноги; 
Марно шукаючи місця, де б можна було відпочити, 
В море знесилений птах, не втримавшись, падає й гине. 
Море в сваволі нестримній горби затопило, а хвилі 
Все прибувають в гірські верховини, зростаючи, плещуть. 
Більшість людей поглинула вода; кого ж пощадила, 
Тих доконала нестача нужденної навіть поживи. 
• Чому розпочався потоп? (Зевс хотів покарати людей.)
• Хто бере участь у покаранні людей? (Зевс, Нот — південний вітер, Іріда, Посейдон) Зачитайте, що робив кожен із них.
• Що вас найбільше вразило в картині потопу? Перекажіть цей епізод.
• Художники подають на розгляд ілюстрації до уривка.
• Порівняйте міфологічне уявлення про потоп давніх греків та біблійний переказ про Всесвітній потоп.
3. Прочитайте уривок «Філемон і Бавкіда», дайте відповіді на питання:
Філемон і Бавкіда (VIII, в. 611–724) 
Так закінчив Ахелой. Те, що він розповів, надзвичайно 
Всіх здивувало. Один лиш наваживсь сміятися з цього, 
Впертий отой богоборець, Іксіона син невгамовний: 
«Вигадки, що розповів Ахелой: вже надто могучі 
В тебе боги олімпійські, як можуть всі речі зміняти». 
Всі остовпіли, й ніхто з них промови не міг ухвалити. 
Перший Лелег серед всіх, нарешті, мовчання порушив, 
Розумом зрілий і віком: «Безмірна небесная влада, 
Краю нема і кінця їй; схотіли безсмертні — і сталось. 
Сумнів твій тут не до речі. Ось слухай. На горах Фрігійських 
Поруч із дубом стоїть стіною обведена липа; 
Бачив це місце я сам, бо Піттей посилав мене в край той 
Дальній, на ниви Пелопа, колись його роду підвладні,— 
Нині болото; де край був залюднений — птиці лишились. 
В людському образі раз завітав сюди з сином Юпітер,  
З Атлантіадом, своїм жезлоносцем небесним на крилах. 
Сотні осель обійшли олімпійці — благали спочинку, 
В сотнях осель олімпійців не пущено. Радо зустріли 
Їх лиш пенати одні, очеретом болотяним вкриті. 
Жив там старий Філемон і побожна стара з ним Бавкіда. 
Там оселились вони, ще за літ молодих поєднавшись, 
Там і постарілись, в тій самій хаті. Жили-бідували, 
Але на те не вважали, і вбожество їх не гнітило. 
Слуг би ти в них не знайшов; їх двоє жило на господі, 
Хазяйнували самі і самі ж собі вірно служили. 
Ледве безсмертні боги завітали до вбогих пенатів, 
Голови низько схиливши, в тісненькі просунулись двері,— 
Тут Філемон їх запрошує поруч сідати на ослоні, 
А працьовита Бавкіда рядном той ослін покриває. 
Потім до огнища йде і в попелі ще не холоднім 
Жар вигрібає, кори докидає і листу сухого, 
Трудно і пильно старечим диха нням огонь здобуває, 
Зносить з гори після того трісок та всілякого хмизу. 
Дрібно ламає його, під казан мідяний підкладає 
Й ту, що з грядок поприносив господар, городину чистить. 
А Філемон бере вила двозубі тим часом у руки 
Й зараз хребтину задимлену з чорної балки здіймає. 
З тої свинини, що довго про свята держали під дахом, 
Він невеличкий шматок відриває і варить в окропі. 
Щоб не знудились гості, щоб час їм минав веселіше, 
Розпочинають старенькі розмову. Прип’яті за вушко, 
Висіли в хаті ночовки; мерщій наливають водою, 
Вишнім богам присувають — обмити натомлені ноги. 
Ліжко було в них старе, з вербового дерева збите, 
Був і сінник з осоки, на вербовій простелений рамі. 
Ковдрою вкрила сінник господиня,— так тільки у свята 
Ліжко вона застилала, хоч ковдра стара і дешева, 
Тільки й придатна на те, щоби ліжко вербове вкривати. 
От прилягли олімпійці. Приносить тоді господиня 
Стіл, але стіл шкутильгає на ногу, малий черепочок 
Вирівняв ногу старому служаці, а м’ята зелена 
Зверху старанно його для почесної учти натерла. 
Ставить тоді господиня двокольорові маслини, 
Терен осінній смачний, прозорим налитий розсолом, 
Редьку, цикорій і сир, а з сиром одцідженим поряд — 
Яйця, що в попелі злегка спекла для гостей подорожніх. 
Все те на глиняній чистій посуді. Вино розмішали 
В глинянім чистім кратері, поставили букові кубки, 
Пильно, уважно натерті пахучим зсередини воском. 
Хутко потому на стіл і гаряча з’явилася страва, 
З нею й вино молоде... Трохи згодом все те одсувають, 
Щоб переміну нову на тісному столі розмістити.  
Тут і горіхи, і фіги, і фініки сушені в зморшках, 
Сливи солодкі, пахучі, у кошику яблука стиглі, 
А посередині меду стільник. І миліші від страви — 
Щира і щедра гостинність та ясні обличчя старечі. 
От примічають старі, що, як стане кратер порожніти, 
То вже й не знають, відкіль самохіттю вино прибуває. 
Вражені дивом таким, затремтіли старі богобійні, 
Просять чудесних гостей пробачить за страву убогу... 
Був на господі у них ще й гусак, то за сторожа правив,— 
Сторожа того вони й прирікають на жертву безсмертним. 
Довго він крилами бив, все з-під рук виривався старечих, 
Поки не вдавсь до гостей та й під ноги до них не забився. 
Гості йому врятували життя і, підвівшись з-за столу: 
«Так, ми безсмертні боги,— прорекли.— Ми йдемо покарати 
Селище ваше за гріх і блюзнірство. Та ви не страшіться: 
Кара на вас не впаде. Отже, вашу оселю лишіте 
Й разом з нами ідіть на шпилі й полонини нагірні». 
Божому слову коряться старі і, щосили обпершись 
На подорожні ціпки, помаленьку збираються вгору. 
Вже недалеко були й від вершини гірської,— так, певне, 
Пущена з луку стріла долетіла б,— оглянулись — горе! 
Все, що в долині було, затяглося болотом, і тільки 
Їхня хатина зосталась. Та поки дивуються диву, 
Поки недолю сусідську оплакують, видко стареньким, 
Як та хатина мала, що й для них затісною здавалась, 
Храмом величним стає: замість сох піднеслися колони, 
Замість гнилої соломи блищить непідроблене злото, 
Різьблені двері важкі і мармуром висланий ґанок. 
Чують ласкаві слова — син Сатурна до них промовляє: 
«Праведний старче, і ти, достойна та праведна жоно! 
Що б ви хотіли від нас?» Поспитавшися рази в дружини, 
Спільне бажання тоді Філемон одкриває безсмертним: 
«Хочемо бути жерцями і храму святого глядіти; 
Та як у згоді дійшли до кінця свого віку земного,
Дайте і вмерти одразу обом, щоб мені не прийшлося 
Бачить дружини в огні, та і їй щоб мене не ховати». 
Так по їх волі і сталось. І храму вони доглядали, 
Поки точилось життя. Раз, знеможені віком і кволі, 
Вийшли із храму на ґанок вони; обступили їм пам’ять 
Давні події; стоять, розмовляють; аж бачить Бавкіда: 
Зазеленів Філемон; придивився старий: його жінка 
Криється листом — і от вже шумить верховіття над ними. 
Поки ще можна було, розмовляли обоє, а потім: 
«Друже, прощай»,— проказали, і вже одночасно корою 
Їхні уста поросли. І досі ще люди тамтешні 
Вказують двоє дерев, що старе заступили подружжя. 
Так повідали мені старі та шановані люди.  
Правду святу говорили. Я бачив вінки там на вітті, 
І, начіпляючи свіжу свою плетеницю, промовив: 
«Люди, шануйте богів, то й вам тоді шана довіку». (Переклад М. Зерова)

• Хто завітали у гості до Філемона та Бавкіди? (Юпітер та Меркурій)
• Чому інші селяни не впустили Юпітера та Меркурія? (Селяни не були гостинними.)
• Зачитайте епізод, коли Філемон та Бавкіда піклуються про гостей. (Від слів «Тут Філемон їх запрошує поруч сідать на ослоні» до слів «Поки не вдавсь до гостей та й під ноги до них не забився»)
• Про які риси характеру старого подружжя свідчить цей вчинок? (Гостинність, працьовитість, щедрість, повага до людей, здатність до самопожертви)
• Як боги довели свою вдячність стареньким? (Пожаліли їх і залишили їм життя, на відміну від інших селян.)
• Яке бажання висловили Філемон і Бавкіда?
(«Хочемо бути жерцями і храму святого глядіти;
Та як у згоді дійшли до кінця свого віку земного,
Дайте і вмерти одразу обом, щоб мені не прийшлося
Бачить дружини в огні, та і їй щоб мене не ховати».)
• Яке перетворення відбулося з подружжям? (Вони перетворилися на зелені дерева, які не розлучилися навіть після смерті.)
• Яку ідею хоче донести до читача Овідія? («Люди, шануйте богів, то й вам тоді шана довіки»)
• Кого сьогодні називають Філемоном і Бавкідою? (Нерозлучне подружжя, що провело усе життя в мирі та злагоді.)
Висновки:
1) Що поєднує уривки «Потоп» та «Філемон і Бавкіда»? (Боги карають грішних людей та жаліють тих, хто їх шанує.)
2) Які перетворення вам знайомі за поемою Овдія? (Перетворення людей та всього на землі «Чотири покоління людей»; світу землі — на світ води — «Потоп»; праведного-подружжя — на прекрасні дерева — «Філемон і Бавкіда».)

IV. Домашнє завдання: підготуватись до контрольної роботи

Тема: Контрольна робота № 2 з теми «Античність».  Контрольний твір «Концепція людини  і світу в античній літературі»

1. Написати твір на одну з тем:
- "Концепція людини і світу в античній літературі";
- "Мій улюблений герой античної літератури"
2. Виконати тест за посиланням

Уроки № 21-22

Двадцяте листопада 

Класна робота

Тема: Квінт Горáцій Флакк (65-8 рр. до н.е.). “До Мельпомени”(«Мій пам’ятник стоїть…»). Тема мистецтва і призначення митця у творі. Пам’ятник як символ вічності поезії. Розуміння автором значення свого доробку

1. Опрацювати інформаційні картки "Квінт Горáцій Флакк".
2. Словникова робота.
3. Аналіз оди "До Мельпомени".
4. Прослухати оду "До Мельпомени".
5. Паспорт твору (записати у зошит)                                                                                  Автор – Квінт Горацій Флакк (Італія)                                                                                        Жанр – ода                                                                                                                                          Тема – безсмертя мистецтва                                                                                                              Ідея – ствердження, що мистецтво вічне                                                                               Основна думка –  слава поета вічна, бо його вірші будуть жити в наступних поколіннях         Художні засоби епітети: дощ уїдливий, гризький; в нестриманій сваволі; літ невпинний та ін.
6. Домашнє завдання: опрацювати матеріали підручника (ст. 106-110), відповісти на питання (усно)

Тема: Пýблій Овíдій Назóн(43 р. до н.е. – бл. 18 р.н.е.). Життя і творчість поета. Міфологічний і філософський зміст поеми «Метаморфози». Конфлікт митця із владою, трагедія вигнання і сум за батьківщиною у «Сумних елегіях» («Життя поета» (ІV, 10)). Образ відторгнення поета. Любов до вітчизни як провідна ідея твору («Сумні елегії»)

1. Опрацювати інформаційні картки.

2. Домашнє завдання: опрацювати ст. 110-117; усно відповісти на питання на ст. 117

Уроки № 19-20

Тринадцяте листопада 

Класна робота

Тема Есхіл (бл. 525 – бл. 456 рр. до н.е.). «Прометей закутий».  Значення творчості Есхіла для розвитку європейської драми і театру. Втілення міфу про Прометея у трагедії «Прометей закутий». Основний конфлікт трагедії.

 (ЛК) Вічні образи античності в мистецтві (живопис, скульптура, музика, кіно та ін.). Античні образи й мотиви у творчості письменників різних часів і народів.

(ЕК) Зевс і Прометей у міфах і в трагедії «Прометей закутий» Есхіла

1. Прослухати біографію Есхіла:

2. Прослухати трагедію "Прометей закутий" (скорочено)
3. Опрацювати презентацію за посиланням Есхіл "Прометей закутий" (записати у зошит стислу біографію автора, аналіз твору)
4. Домашнє завдання: прочитати ст. 86-96, відповісти на питання на ст. 96 (усно)

Тема Пýблій Верґíлій Марóн (70-19 рр.до н.е). “Енеїда”  (огляд) («Заспів», «Пророцтво Анхіза в Аїді про майбутню славу Риму»). Зв'язок твору з гомерівським епосом, міфологією. Ідея громадського служіння, утвердження величі держави. Образ Енея та його значення в композиції твору. Образ Риму

1. Опрацювати презентацію за посиланням Вегілій "Енеїда"

2. Прослухати аудіокнигу "Енеїда" (скорочено)

3. Домашнє завдання: прочитати ст. 96-105, відповісти на питання на ст. 106 (усно), скласти сенкан до слова Еней




Уроки № 17-18

Шосте листопада 

Класна робота

Тема Сапфо (VІІ-VІст. до н.е.). «До Афродіти» («Барвношатна владарко, Афродіто…»). Звернення у вірші до Афродіти – богині кохання. Образ ліричної героїні, глибина її почуттів і переживань
1. Опрацювати інформаційні картки:
2. Подивитися відео "Біографія Сапфо":


3. Переглянути відео "Гімн Афродіті".

4. Зв'язок з Україною (прослухати вірш Лесі Українки "Сапфо"):

5. Домашнє завдання: прочитати ст. 76-80, відповісти на питання літературного практикуму на ст. 80. 


Тема Давньогрецький театр, його характерні особливості, роль в античному суспільстві. Основні жанри давньогрецької  драми – трагедія і комедія
ТЛ  Трагедія
1. Опрацювати презентацію за посиланням Театр Давньої Греції

2. Подивитися відеоролик"Театр і драматургія в Давній Греції":
3.  Це цікаво: "10 фактів про давньогрецький театр":
 4. Переглянути відео "5-е диво: театр в Епідавре":
5. Домашнє завдання: опрацювати ст. 81-86; усно відповісти на питання на ст. 86.

Уроки № 15-16

Тридцяте жовтня 

Класна робота

Тема РМ (п) Порівняльна характеристика літературних героїв Ахілла і Гектора
1. Робота з анкетами персонажів твору.
Ахілл                                                                                                                                           Імя – Ахілл.                                                                                                                           Вік – юний.                                                                                                                               Батьки – морська богиня Фетіда та Пелей – земний правитель.                                 Місце проживання– Фессалія.                                                                                             Зовнішність – красивий юнак, міцної статури.                                                                 Вподобання, інтереси – військові вправи, зброя.                                                             Сімейний стан – неодружений.                                                                                           Слабкі риси– нестриманість, безпричинний гнів, жорстокість.                                   Як загинув – від стріли Паріса, що потрапила в п’яту – єдине слабке місце.
Гектор                                                                                                                                        Імя – Гектор.                                                                                                                
Вік – досить молодий чоловік.                                                                                            Батьки – цар Трої Пріам та цариця Гекуба.                                                                    Місце проживання – місто Троя.                                                                                        Зовнішність – приємна.                                                                                                        Вподобання, інтереси – військові забави, виховання сина.          
Сімейний стан – одружений, має дружину Андромаху і малолітнього сина.            Слабкі риси–іноді вагається, сповнений  непевності.                                                      Як загинув – у двобої з Ахіллом, від його зброї.                                                                  
2. Розглянути "Семантичні карти персонажів".
3. Порівняльна характеристика Ахілла і Гектора.
4. Проблемне запитання.
5. Складання характеристики Ахілла і Гектора.
Образи Ахілла і Гектора як уособлення ідеалу людини, воїна, героя.
(Орієнтовний план)
І. Вступ. Ахілл і Гектор - найхоробріші воїни ахейців та троянців.
ІІ. Основна частина. Хто ж із них найгідніший?
1) Походження героїв.
2) Якості воїна.
3) Риси характеру.
4) Ставлення інших героїв твору.
ІІІ. Висновок. Ахілл і Гектор - справжні воїни, справжні герої.
5. Домашнє завдання: Написати твір-характеристику героїв, користуючись планом

Тема Особливості розвитку і види лірики в Давній Греції. Тіртей (VІІ ст. до н.е.) «Добре вмирати тому…».  Ідея захисту рідної країни в елегії. Античний ідеал героя. Авторська позиція.

1. Опрацювати інформаційні картки "Особливості розвитку і види лірики в Давній Греції".
2. Переглянути експрес-урок "Тіртей. "Добре вмирати тому...".
3. Біографія Тіртея.
4. Подивитися відеоролік " Як спартанці готувалися до жорстоких боїв".
5. Аналіз елегії.
6. Переглянути відеозапис вірша Тіртея "Добре вмирати тому...".

7. Домашнє завдання: прочитати ст. 71-76; відповісти на питання на ст. 76 (усно); вміти аналізувати вірш.

Уроки № 13-14

Шістнадцяте жовтня 

Класна робота

Тема Давньогрецька міфологія. Основні цикли давньогрецьких міфів. Міфологічна основа героїчного епосу.  Відображення історичних подій у міфах троянського циклу (Паріс викрадає Єлену. Смерть Ахілла. Троянський кінь). Ключові образи циклу, їх гуманістичний зміст. Міфологічні символи (яблуко розбрату, троянський кінь та ін.)

1. Словникова робота.
2.  Основні цикли давньогрецьких міфів.
3. Переглянути експрес-урок "Античність. Міфи троянського циклу".
4. Опрацювати інформаційні картки "Міфи троянського циклу".
Перегляд уривка з фільму "Троя" ("Через жінку війни не буде...").
Перегляд уривка з фільму "Троя" ("Дуель між Ахіллом і Гектором").
Перегляд уривка з фільму "Троя" ("Троянський кінь").
5. Історичність Троянської війни.
4. Домашнє завдання: опрацювати по підручнику ст. 45-57, відповідати на запитання на ст. 57 (усно).

Тема Гомер та його значення в історії розвитку європейських літератур. Міфологічна основа гомерівського епосу.
«Іліада» (огляд) («Двобій Ахілла і Гектора», «Пріам у Ахілла»). Образи Ахілла і Гектора (порівняльна характеристика образів). Гуманістичнийй зміст «Іліади». Катарсис
1. Повторити вивчений матеріал.
2. Подивитися презентацію "Гомер та його значення в історії європейських літератур".
3. Прослухати аудіокнигу Гомера "Іліада" (скорочено).
4. Переглянути уривок з фільму "Троя" "Гектор вбиває Патрокла".
5. Подивитися відео "Двобій Ахілла і Гектора".
6. Переглянути уривок "Пріам у Ахілла".
7. Аналіз пісні 24.
8. Подивитися уривок "Поховання Гектора".
9. Теорія літератури. Записати в зошити поняття "катарсис".
 Домашнє завдання: опрацювати ст. 58-71, відповісти на питання на ст. 71 (усно).

Уроки № 11-12

Дев'яте жовтня 

Класна робота

Тема уроку: Контрольна робота № 1 за темами «Вступ»,  “Священні книги людства як пам’ятки культури і джерело літератури” (тести, відповіді на запитання)

Виконати тест за посиланням

Тема уроку: Поняття про античність, її хронологічні межі. Основні етапи, роди і жанри античної літератури. Специфіка розвитку літератури в Давній Греції і в Давньому Римі. Концепція людини і світу в античній літературі (ідея гармонії тілесного і духовного, любов до життя в усіх його проявах, відкриття світу, героїчне служіння, катарсис, поєднання реального і міфологічного та ін.)

 (ТЛ) Героїчний епос                 (УС) Українські переклади творів античних митців.


1. Опрацювати інформаційні картки.



2. Опрацювати відеопрезентацію "Античність".
3. Ознаки доби Античності.

Перевірте себе, перейшовши за посиланням

4. Домашнє завдання: прочитати статтю на ст. 40-44, відповісти на питання на ст. 45 (усно), знати конспект

Уроки № 9-10

Друге жовтня 

Класна робота

Тема уроку: РМ № 1 (у). Мудрість та повчальність євангельських притч (Притча про сіяча. Притча про блудного сина. Притча про загублену вівцю й загублену драхму)

1. Словникова робота. 
2. "Притча про сіяча".


3. "Притча про загублену вівцю й загублену драхму"


4. "Притча про блудного сина".


5. Домашнє завдання: виконати тест за посиланням ТЕСТ

Тема уроку: Коран (огляд) – головна книга ісламу. Міфологічні сюжети, образи,  моральні настанови в Корані. Побудова Корану, охоплення в ньому різних сфер людського життя

1. Подивитися навчальне відео "Коран - священна книга ісламу".
 2. Опрацювати інформаційні картки.

5. Домашнє завдання: опрацювати ст. 31-38; відповісти на питання на ст. 38 (усно).  


Уроки № 7-8

Двадцять п'яте вересня 

Класна робота

Тема Біблія. Старий Заповіт. 10 заповідей. Афоризми Старого Заповіту.

Презентація творчо-дослідницького культурологічного міні-проєкту
1. Опрацювати інформаційні картки. 

2. Прослухати аудіокнигу "Легенда про Мойсея".
3. Божі заповіді (вивчити напам'ять).
4. Подивитися художній фільм "Десять заповідей" (2006 р.).
Роздивіться колаж "Упізнайте фразеологізм біблійного походження" (автор Ірина Мороз)
5. Прочитати по підручнику ст. 25-26; вивчити 10 заповідей напам'ять.
  
Тема Біблія. Новий Заповіт (Євангеліє). Ключові ідеї Нового Заповіту. Афоризми Нового Заповіту

1. Переглянути і опрацювати відеоурок:

2. Прочитати ст. 26-30; прочитати притчі
    подивитися художній фільм "Життя Ісуса".

Уроки № 5-6

Вісімнадцяте вересня 

Класна робота

Тема: Біблія як основа двох релігій - юдейської і християнської.  Зв'язок Біблії 

з історією і міфологієюСтруктура Біблії, її складники. Ключові ідеї та образи Старого і Нового Заповітів".

1. Опрацювати інформаційні картки.
2. Подивитися відео"Створення світу (Біблія: Книга Буття)".

3. Опрацювати статтю підручника на ст. 16-21; вивчити конспект

Тема уроку: "БібліяСтарий ЗаповітМіфи «Створення світу»,  «Каїн і Авель».  Морально- філософський зміст біблійних сюжетів і образів.   Ключові ідеї  Старого Заповіту".

1. Ознайомитись з цікавими фактами про Біблію. 
2. Перегляд відео "Створення перших людей", "Вигнання Адама і Єви з раю".

3. Аналізуємо зміст міфів.
4. Подивитися відео "Каїн та Авель".
5. Робота зі змістом міфу.
5. "Легенда про Вавілонську вежу".
6. Аналізуємо зміст міфу.
7. Перегляд відео "Загибель міст Содома та Гомори".
8. Домашнє завдання: прочитати ст. 22-24; написати в зошиті 5 біблійних афоризмів та пояснити їх.

Уроки № 3-4

Одинадцяте вересня 

Класна робота

Тема: Загальнокультурне значення священних книг народів світу, найвідоміші з них. Священні книги як вихідна основа світових релігій, етичних уявлень, мистецтва різних народів.

1. Переглянути освітній відеоролик "Культурне значення священних книг".
2. Опрацювати презентацію.



3. Виконати інтерактивну вправу "Священні книги народів світу".
                                             https://learningapps.org/view5472813
4. Домашнє завдання: опрацювати статтю підручника на ст. 9-11; вивчити конспект; переписати у зошит таблицю: 

Священні книги

Веди

Біблія

Коран

Переклад

знання

книги

зібрання Божих одкровень

Релігія

Індуїзм,буддизм

християнство

іслам

Форма існування

Усна, а пізніше писемна

писемна

Усна, а пізніше писемна

Мова створення

санскрит

давньоєврейська, арамейська, давньогрецька

арабська

Час створення

з середини II тисячоліття до н.е. до початку І тисячоліття до н.е.)

Найдавніші епізоди з'явилися в Х-ІХ століттях до н.е.

в IV столітті нашої ери

Жанрове розмаїття текстів

Гімни, вірші, молитви, міфи

Притчі, молитви, міфи

Релігійні накази і проповіді,притчі, молитви

Образи та сюжети

Вішну, Шива, Брахма та його сини,

Авраам, Йосип,Ной, Ісус

Ібрахим, Йусуф, Нух

Тема: Веди (огляд як памятка індоєвропейської словесності ІІ-І тисдо н.е. Образи ведійської міфології (богинапівбогигероїворожі силисимволи та ін.).  Космогонічні міфи Вед

1. Переглянути освітній відеоролик "Веди".
2. Опрацювати інформаційні картки.
3. Подивитися давньоіндійські міфи.

4. Ознайомитися з цікавими фактами про Індію .
5. Виконати інтерактивну вправу   "Цікаві факти про Індію".
Домашнє завдання: опрацювати статтю підручника на ст. 11-16; вивчити конспект .


Уроки № 1-2

Четверте вересня 

Класна робота

Тема: Література і культура. Роди літератури  (епос, лірика, драма), їх характерні ознаки

1. Опрацювати інфомаційні картки.


2. Переглянути навчальне відео

3. 
Домашнє завдання: опрацювати статтю підручника на стор. 6-8, знати поняття

Тема: Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями, течії, специфіка їх розвитку в різних країнах

1. Переглянути навчальне відео


2. Виписати основні поняття, літературні епохи, напрями, течії.
3. Домашнє завдання: вивчити конспект







Добрий день, дорогі мої учні! Я вітаю всіх з початком нового, зовсім незвичного для нас, навчального року. Бажаю витримки та успіхів! У нас усе вийде!

Почнемо ми з повторення, тому спочатку будемо користуватися підручниками на клас нижче. Вони будуть трохи інакші, бо це курс "Зарубіжної літератури", а не "Світової літератури". Посилання на підручники додається після теми. Також вам потрібно завести зошити та підписати їх.

                                                                 Зошит
                                            для робіт із зарубіжної літератури
                                            учня (учениці) 8-А (8-Б) класу
                                            гімназії № 13 "Джерело" м. Бердянська
                                            прізвище та ім'я (в родовому відмінку)

Усього найкращого! 

Урок № 1

Тема Балада як жанр фольклору і літератури. Характерні ознаки балади. «Король Лір і його дочки». «Як Робін Гуд став розбійником». Літературні балади. Йоганн Крістоф Фрідріх Шиллер «Рукавичка». А. Міцкевич «Світязь». Роберт Льюїс Стівенсон «Балада про вересовий трунок». (Оглядово)

ПІДРУЧНИК Зарубіжна 7 клас

1. Переглянути матеріал підручника на стор. 14-15. 

2. Прочитати балади (стор.23-47)

3.Переглянути  відео https://www.youtube.com/watch?v=pIePJLAAhqo&list=PLuKEIL5ZUv-Uxic9pa0d--hMqh0mxuaK

4.Переглянути відео https://www.youtube.com/watch?v=OP_iA4lIWUU&list=PLuKEIL5ZUv

5. Виписати поняття "балада".

6. Домашнє завдання: вивчити поняття, знати зміст балад.

 Усі виконані роботи надсилати у CLASSROOM за кодом xhhhpo7 або Тиснути тут

Урок № 2 

Тема В. Скотт (1771-1832) – засновник історичного роману. Історія і художній вимисел у романі «Айвенго»  

ПІДРУЧНИК Зарубіжна 7 клас

1.Переглянути відео: 

https://www.youtube.com/watch?v=xSjS3CSWku4&list=PLuKEIL5ZUv-

1. Прочитати біографію автора.
2. Прочитати уривки з роману.  
4. Домашнє завдання Виписати цитати до образу Айвенго. 
 Усі виконані роботи надсилати у CLASSROOM за кодом xhhhpo7 або Тиснути тут
Урок № 3

Тема Друга світова війна у європейській поезії . К. І. Галчинський «Пісня про солдатів з Вестерплятте», А. Марґул-Шпербер «Про назву концтабору Бухенвальд»

ПІДРУЧНИК Зарубіжна 7 клас

1. Опрацювати статті підручника на стор. 87-91

2. Виразно прочитати поезії.
3. Переглянути відео до 7.20 хвилини, заповнити таблиці (матеріал у відео) Переглянути
4. Домашнє завдання На основі прочитаних поезій написати міні-твір «Ми хочемо жити без війни».
 Усі виконані роботи надсилати у CLASSROOM за кодом xhhhpo7 або Тиснути тут

Урок № 4

Тема Джеймс Олдрідж. «Останній дюйм». Проблема взаємин між батьками й дітьми. Утвердження сімейних цінностей.

ПІДРУЧНИК Зарубіжна 7 клас

1. Опрацювати статті підручника на стор. 110-111 (стисло законспектувати біографію). 

2. Переглянути відео за посиланням Біографія

3. Прочитати оповідання на стор. 111-122.

4. Прослідкувати за розвитком відносин батька та сина.
5. Домашнє завдання: 1. Переглянути фільм Останній дюйм 
2. Визначити тему та основну думку твору, записати їх.

 Усі виконані роботи надсилати у CLASSROOM за кодом xhhhpo7 або Тиснути тут

Урок № 5

Тема Р. Кіплінг. «Балада про Схід і Захід». Протистояння і примирення Сходу і Заходу. Вірш «Якщо…»

ПІДРУЧНИК Зарубіжна 7 клас

1. Опрацювати біографію та статтю підручника на стор. 124-125 (стисло законспектувати біографію - візитка автора). 

2. Переглянути відео за посиланням Кіплінг

3. Прочитати баладу на стор. 126-128 та вірш "Якщо..." на стор. 129.

5. Домашнє завдання:  
Виконати тест за творчістю Дж. Олдріджа та Р. Кіплінга за посиланням Тиснути тут

 Усі виконані роботи надсилати у CLASSROOM за кодом xhhhpo7 або Тиснути тут

Урок № 6

Тема Детектив як жанр літератури, характерні ознаки жанру. Жанрове рохмаїття детективів. Едгар Аллан По (1809-1849). Повість "Золотий жук". Артур Конан Дойл (1859-1930) "Пістрява стрічка"

ПІДРУЧНИК Зарубіжна 7 клас

1. Опрацювати біографії авторів та статті підручника на стор. 178-180, 189-191 ( дуже стисло законспектувати біографію - візитка автора: народився, сім'я, навчання, робота, захоплення, творчість, нагороди, смерть тощо). 

2. Записати поняття "детектив" на стор. 179, "розповідач" та "точка зору" на стор. 180 (до крапки)

3. Прочитати  оповідання "Золотий жук" (стор. 181-188) та "Пістрява стрічка" (стор. 191-200)

5. Домашнє завдання 1. Переглянути фільми Золотий жук та Пістрява стрічка
2. Дібрати цитати до характеристики образів Шерлока Холмса та доктора Ватсона.


 Усі виконані роботи надсилати у CLASSROOM за кодом xhhhpo7 або Тиснути тут

Урок № 7

Двадцять сьоме вересня
Класна робота

Тема Світова новела. О.Генрі (1862-1910) - майстер новели. "Дари волхвів", "Останній листок"

ПІДРУЧНИК Зарубіжна 7 клас

1. Опрацювати біографію автора та статті підручника на стор. 206-208, (дуже стисло законспектувати біографію - візитка автора: народився, сім'я, навчання, робота, захоплення, творчість, нагороди, смерть тощо). 

2. Переглянути і опрацівати відеоурок за ПОСИЛАННЯМ

2. Записати поняття "новела"  ознаки та різновиди новел  (користуючись даними ПРЕЗЕНТАЦІЇ).

3. Прочитати  новели "Дари волхвів" (стор. 208-212) та "Останній листок" (за ПОСИЛАННЯМ)

5. Домашнє завдання 1. Вивчити поняття
2. Дібрати цитати до характеристики образів Джима та Делли ("Дари волхвів") 


 Усі виконані роботи надсилати у CLASSROOM за кодом xhhhpo7 або Тиснути тут

Урок № 8

Двадцять восьме вересня
Класна робота

Тема Герберт Джорж Уеллс (1866-1946). "Чарівна крамниця".

Рюноске Акутагава "Павутинка"
Підсумковий урок. Повторення вивченого у 7 класі 
ПІДРУЧНИК Зарубіжна 7 клас

1. Опрацювати біографії авторів на стор. 214-215, 220-221 (дуже стисло законспектувати біографію - візитка автора: народився, сім'я, навчання, робота, захоплення, творчість, нагороди, смерть тощо). 

2. Переглянути і опрацівати відеоуроки за посиланнями Чарівна крамниця та Павутинка (виписати тему, ідею, композицію тощо)

3. Прочитати  новели "Чарівна крамниця" (стор. 216-219) та "Павутинка" (стор. 222-223)

4. Домашнє завдання: знати конспект, виконати тести на сайті На урок за посиланням ТЕСТ 2


 Усі виконані роботи надсилати у CLASSROOM за кодом xhhhpo7 або Тиснути тут

УВАГА!!!!! Ми закінчили повторення вивченого в 7 класі. Починаємо працювати за підручником 8 класу ЗАРУБІЖНА 8 клас

Урок № 9

Четверте жовтня
Класна робота

Тема Література і культура. Роди літератури (епос, лірика, драма), їхні характерні ознаки. Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями,  течії, специфіка їхнього розвитку в  різних країнах

1. Опрацювати статтю підручника (стор. 6-8)
2. Виписати поняття.
3. Переглянути відео за посиланням Роди літератури
Домашнє завдання: вивчити поняття, відповісти на питання на стор. 8 (усно)

Урок № 10

П'яте жовтня
Класна робота

Тема      Священні книги народів світу. Веди як пам’ятка індоєвропейської словесності II–I тис. до н. е.    

1. Опрацювати статтю підручника  на стор. 9-11 - Священні книги людства, стор. 11-15 - Веди
2. Виписати: священні книги людства; чотири збірки (самхіти) вед.
3. Переглянути відео за посиланням Священні книги. Веди
Домашнє завдання: вивчити записи в зошиті, відповісти на питання на стор. 15, 16 (усно), питання 6 (стор. 16) - письмово; виразно читати гімни на стор. 15-16.

Урок № 11

Одинадцяте жовтня
Класна робота

Тема   Біблія як основа двох релігій – юдейської та християнської. Зв’язок Біблії з історією і міфологією. Структура Біблії, її складники   

1. Опрацювати статтю підручника  на стор. 16-21 
2. Виписати: поняття, структуру Заповітів
3. Переглянути відео за посиланням  Біблія
Домашнє завдання: вивчити записи в зошиті, відповісти на питання на стор. 21(усно), прочитати Новий і Старий Заповіти. 

Урок № 12

Дванадцяте жовтня
Класна робота

Тема   Старий Заповіт (Створення світу. Каїн і Авель. 10 заповідей). Ключові ідеї та образи Старого  Заповіту. Новий Заповіт (Євангеліє) Ключові ідеї та образи Нового Заповіту. 

1. Прочитати стор. 22- 30
2. Відповісти на питання на стор. 26, 30-31 (усно), 
3. Переглянути відеопрезентації за посиланнями Старий Заповіт та Новий Заповіт
4. Виписати 10 заповідей, тему, ідею, основну думку
Домашнє завдання: Пояснити значення біблійних афоризмів: "Після на хоч потоп", "Манна з небес падає", "Посипати голову попелом", "Земля обітована", "Блудний син", "Терновий вінець". Знати 10 біблійних заповідей

Урок № 13

Вісімнадцяте жовтня
Класна робота

Тема  Коран - головна кника ісламу (огляд). Побудова Корану, охоплення в ньому різних сфер людського життя (складається із 114 сур)

1. Прочитати стор. 31- 35
2. Відповісти на питання на стор. 35 (усно)
3. Переглянути відеопрезентацію за посиланням Коран
4. Прочитати уривки з Корану на стор. 35-38
5. Відповісти на питання на стор. 38 (усно)
Домашнє завдання: заповнити таблицю на стор. 39 (письмово), підготуватись до контрольної роботи за розділами "Вступ" та "Священні книги людства"

Урок № 14

Дев'ятнадцяте жовтня
Тема  Контрольна робота з тем "Вступ", "Священні книги людства як пам'ятки культури і джерело літератури"
Виконати тести за посиланням ТЕСТ (оновлений) до 10.11. (для тих, хто не встиг виконати)

Урок № 15

Перше листопада
Класна робота

Тема Поняття про античність, її хронологічні межі. Основні етапи, роди і жанри античної літератури. Давньогрецька міфологія. Міфи троянського циклу

1. Прочитати стор. 40-51
2. Відповісти на питання на стор. 52 (усно)
3. Опрацювати презентації за посиланням Античність (виписати у зошит хронологічні межі, поняття)  Міфи троянського циклу (виписати значення фразеологізмів) 
4. Прочитати міфи троянського циклу на стор. 52-57
5. Відповісти на питання на стор. 57 (усно)
Домашнє завдання: вивчити конспект, знати значення фразеологізмів, виконати тест за посиланням Тиснути тут

Урок № 16

Друге листопада
Класна робота

Тема Гомер та його значення в історії розвитку європейських літератур.  Міфологічна основа гомерівського епосу. «Іліада» (огляд). Гуманістичний зміст «Іліади». Катарсис.  

1. Прочитати статтю на стор. 58-63, виписати поняття з Літературознавчої довідки
2. Переглянути відеоурок за посиланням Гомер
3. Переглянути відеопрезентацію за Посиланням, виписати з неї головне
4. Прочитати уривки з поеми "Іліада" Гомера на стор. 64-71
Домашнє завдання: вивчити поняття, відповісти на питання на стор. 64 (усно)

Урок № 17

Восьме листопада
Класна робота

Тема «Двобій Ахілла і Гектора» (пісня 22, вірші 140410), «Пріам у Ахілла» (пісня 24, вірші 470670)Образи Ахілла і Гектора.
Рм (п) Порівняльна характеристика літературних героїв. Ахілл і Гектор 

1. Прочитати уривки з поеми "Іліада" Гомера на стор. 64-71 
2. Переглянути відео за посиланням Бій Гектора і Ахілла
3. Переглянути відеопрезентацію Порівняння



Домашнє завдання: відповісти на питання на стор. 71 (усно), питання 9 - письмово (скласти порівняльну характеристику Ахілла та Гектора) 
 Усі виконані роботи надсилати у CLASSROOM за кодом xhhhpo7 або Тиснути тут 

Урок № 18

Дев'яте листопада
Класна робота

Тема Види лірики в Давній Греції й особливості їх розвитку.   Тіртей (VII ст. до н. е.). «Добре вмирати тому…». Ідея захисту рідної країни в елегії. Античний ідеал героя. Авторська позиція.

Сапфо (VIIVI ст. до н. е.). «До Афродіти» («Барвношатна владарко, Афродіто…). Звернення у вірші до Афродіти – богині кохання. Образ ліричної героїні, глибина її почуттів і переживань.   

1. Опрацювати статті на стор. 71-75, 76-79, виписати поняття з Літературознавчої довідки.
2. Переглянути відеопрезентацію за посиланням Давньогрецька лірика, виписати з неї головне.
3. Виразно прочитати елегію Тіртея на стор. 75-76  і вірш Сапфо на стор. 79-80 
Домашнє завдання: вивчити поняття, виразно читати поезії, відповісти на питання на стор. 76, 79, 80(усно)

Урок № 19

П'ятнадцяте листопада
Класна робота

Тема Давньогрецький театр, його характерні особливості, роль в античному суспільстві. Основні жанри давньогрецької  драми – трагедія і комедія. Значення творчості Есхіла для розвитку європейської драми і театру. «Прометей закутий». Утілення міфу про Прометея у трагедії «Прометей закутий».

Основний конфлікт трагедії «Прометей закутий». «Дари» Прометея людству. Ідеї служіння, самопожертви,  свободи
   
1. Опрацювати статті на стор. 81-86, 86-89, виписати поняття з Літературознавчої довідки.
2. Переглянути відеоуроки




3. Виразно прочитати трагедію Есхіла "Прометей закутий" на стор. 89-96, вміти аналізувати її.
Домашнє завдання: 1. Вивчити поняття;
2. Виразно читати трагедію;
3. Скласти письмовий перелік того, що дав Прометей людям, чого навчив їх;
4. Виконати тест за посиланям ТЕСТ 2

Урок № 20

Шістнадцяте листопада
Класна робота

Тема   Публій Вергілій Марон (7019 рр. до н. е.). «Енеїда» (огляд, 1-2 уривки за вибором учителя). Зв’язок твору з гомерівським епосом, міфологією. Ідея громадського служіння, утвердження величі держави. Образ Енея та його значення в композиції твору. 

1. Опрацювати статті на стор. 96-101, відповісти на питання на стор. 101 - усно.
2. Переглянути відеоурок 

3. Виразно прочитати поему Есхіла "Енеїда" на стор. 102-105, вміти аналізувати її.
Домашнє завдання: 1. Виразно читати поему;
2. Вілповісти на питання на стор. 106 (усно), питання 4 (письмово) - скласти порівняльну характеристику Енея і Турна.
Усі виконані роботи надсилати у CLASSROOM за кодом xhhhpo7 або Тиснути тут 

Урок № 21

Двадцять друге листопада
Класна робота

Тема   Квінт Горацій Флакк (658 рр. до н. е.). «До Мельпомени» («Мій пам’ятник стоїть…»). Тема мистецтва і призначення митця у творі. Пам’ятник як символ вічності поезії. Розуміння автором значення свого доробку.

1. Опрацювати статті на стор. 106-109, відповісти на питання на стор. 109, 110 - усно.
2. Переглянути відеоурок

3. Виразно прочитати оду Горація "До Мельпомени" на стор. 109, вміти аналізувати її.


4. Виписати тему, ідею оди.

Домашнє завдання: 1. Виразно читати оду, вміти аналізувати її.
2. Відповісти на питання на стор. 109, 110 (усно) .

Усі виконані роботи надсилати у CLASSROOM за кодом xhhhpo7 або Тиснути тут 

Урок № 22

Двадцять третє листопада
Класна робота

Тема   Публій Овідій Назон (43 р. до н. е. – бл. 18 р. н. е.). «Сумні елегії» («Життя поета» (IV, 10)). Життя та творчість поета. поеми «Метаморфози» (огляд). 

Пч Софокл. «Антігона»

1. Опрацювати статті на стор. 110-113, відповісти на питання на стор. 113 - усно.
2. Переглянути відеоурок

3. Позакласне читання: Софокл "Антігона". Переглянути відео (короткий сюжет) 


Домашнє завдання: підготуватись до контрольної роботи за темою "Античність"

Урок № 23

Двадцять дев'яте листопада

Контрольна робота 

Тема Античність

Виконати тести за посиланням ТЕСТ

Урок № 24

Тридцяте листопада
Класна робота

Тема   Середньовіччя як доба, її хронологічні межі та специфічні ознаки в історії європейських і східних літератур. Особливості розвитку китайської лірики епохи Тан. Лі Бо (701762). «Печаль на яшмовому ганку», «Сосна біля південної галереї» 


1. Опрацювати статтю на стор. 119-124, відповісти на питання на стор. 124 - усно, питання 4 - письмово.
2. Переглянути відеоурок 


3. Опрацювати статтю на стор. 124-129, відповісти на питання на стор. 130 (усно).
4. Виразно читати поезії на стор. 130, вміти аналізувати.
5. Переглянути відеоурок 


Урок № 26

Сьоме грудня
Класна робота

Тема Золота доба персько-таджицької лірики, її характерні особливості, видатні представники. Омар Хайям (бл. 1048 після 1122). Рубаї. Лаконізм і  місткість жанру рубаї. Основні теми й мотиви творчості Омара Хайяма.

1. Переглянути навчальне відео.
2. Ознайомитись з найвидатнішими поетами Сходу

3. Опрацювати статтю підручника стор. 134-138.
4. Записати поняття "рубаї" у зошит, вивчити 
Рубаї - жанр східної поезії, чотиривірш філософського або повчального змісту, зі схемою римування ААБА (рідше АААА)
5. Виразно читати рубаї (стор. 138-139), вміти аналізувати.
Домашнє завданнявідповісти на питання на стор. 138, 140 (усно), вивчити напам'ять 3 рубаї (на вибір)
viktoriyachoni@gmail.com - адреса пошти

Урок № 27

Тринадцяте грудня
Класна робота
РМ (у) Виразне читання творів Омара Хайяма. 
ПЧ Рудакі. Газелі, рубаї, бейти (за вибором)
1. Розказати напам'ять рубаї
Можна надіслати відео у CLASSROOM за кодом bt3w4tw або за посиланням Тиснути тут або на пошту  viktoriyachoni@gmail.com
2. Прочитати поезії Сходу (газелі, рубаї, бейти) Рудакі.

Домашнє завдання: скласти власні рубаї, надіслати у CLASSROOM; прочитати "Пісню про Роланда"

Урок № 28

Чотирнадцяте грудня
Класна робота

Тема Література середньовічної Європи: основні тенденції та жанрово-тематичне розмаїття. «Пісня про Роланда» (X ст.) Історична основа твору, поетичне переосмислення в ньому реальних подій.Образна система твору: Роланд, Ганелон, Карл та ін. Патріотичні ідеї в «Пісні про Роланда». Елементи фольклору. Особливості поетичної мови твору.

Переглянути відеопрезентацію:

Домашнє завдання: прочитати статтю підручника на стор. 140-146; прочитати "Пісню про Роланда" на стор. 147-154, відповісти на питання на стор. 155 (усно), питання 7 - письмово.

Урок № 29

Двадцяте грудня
Класна робота

Тема  Аліг’єрі Данте (12651321). Сонет 11 («В своїх очах вона несе кохання…»). Данте як ключова постать італійського Середньовіччя і переходу до Відродження. Загальна характеристика його творчості. Утілення в сонеті 11 Данте краси високого почуття кохання.

1. Прочитати статтю підручника на стор. 155-158 
2. Переглянути навчальне відео 
3. Стисло записати біографію, поняття сонету 
Сонет - ліричний вірш, що складається з 14 рядків: двох чотиривіршів (катренів) та двох тривіршів (терцетів) 

4. Виразно читати сонет на стор. 159
Домашнє завдання:  
Вивчити поняття сонету, проаналізувати твір (записати паспорт поезії). Надіслати у CLASSROOM за кодом bt3w4tw або за посиланням Тиснути тут або на пошту  viktoriyachoni@gmail.com
Підготуватись до контрольної роботи

Урок № 30

Двадцять перше грудня

Контрольна робота 

Тема Середньовіччя

Виконати тести за посиланням ТЕСТ

2 семестр

Урок № 31

Тридцять перше січня
Класна робота

Тема Епоха Відродження (Ренесансу) в Європі. Гуманізм. Культ античності. Характерні риси ренесансної культури і літератури.

1. Переглянути та опрацювати презентацію за посиланням Відродження
2. Виписати поняття "Відродження", хронологічні межі, етапи розвитку гуманістичної культури та основних митців, які творили в епоху Ренесансу.
3. Домашнє завдання: опрацювати статтю підручника на стор. 162-164, вивчити конспект.      

Урок № 32

Перше лютого
Класна робота

Тема Франческо Петрарка (13041374). Сонети № 61, 132. Історія кохання в сонетах Ф. Петрарки. Образ ліричного героя та героїні. Втілення гуманістичних ідеалів у поезії митця. Структура сонетів Ф. Петрарки. 

1. Переглянути та опрацювати відеоурок
                                           


3. Домашнє завдання: опрацювати статтю підручника на стор. 165-168, вивчити 61  сонет напам'ять. 

Урок № 33

Сьоме лютого
Класна робота

Тема Вільям Шекспір (15641616). Сонети № 66, 116, 130.  Виняткова роль В. Шекспіра в розвитку англійської національної літератури і світового мистецтва. Основні теми сонетів В. Шекспіра – кохання  до Смаглявої леді, дружба. Відображення внутрішнього світу ренесансної людини (описи природи, змалювання сили почуттів та ін.). Художні особливості сонетів В. Шекспіра. 

1. Переглянути та опрацювати відеоурок
2. Варіанти перекладів сонетів можна пререглянути тутПРЕЗЕНТАЦІЯ
3. Домашнє завдання: опрацювати статтю підручника на стор. 170-174, виразно читати сонети, вивчити 66  сонет напам'ять (стор. 174-175) 

Урок № 34

Восьме лютого
Класна робота

Тема Рм (у) Виразне читання сонетів Петрарки і Шекспіра.

Надіслати у класрум (CLASSROOM за кодом xhhhpo7 або Тиснути тут) або на пошту ( viktoriyachoni@gmail.com) відео. 

Домашнє завдання: прочитати трагедію В, Шекспіра "Ромео і Джульєтта" (стор. 176-191)


Урок № 35

Чотирнадцяте лютого

Класна робота

Тема Трагедія «Ромео і Джульєтта» В. Шекспіра. Історія створення. Конфлікт справжнього почуття і забобонів

1. Переглянути навчальне відео: 


1. Опрацювати літературні картки.

 2.  Подивитися буктрейлер до трагедії В. Шекспіра "Ромео і Джульєтта".

3. Прослухати аудіокнигу  В. Шекспіра "Ромео і Джульєтта" (скорочено).
4. Подивитися художній фільм "Ромео і Джульєтта" (2013 р.).

5. Домашне завдання: прочитати по підручнику уривки трагедії В. Шекспіра "Ромео і Джульєтта": с. 176-191, відповісти на питання на стор. 183 (усно)

Урок № 36

П1ятнадцяте лютого
Класна робота

Тема  Оспівування чистого пристрасного кохання Ромео і Джульєтти, вплив кохання на людську особистість (зміни в характерах головних героїв, їхня еволюція).

1. Пригадати сюжет трагедії за допомогою кроссенсу.
(Кроссенс– асоціативна головоломка нового покоління.  Дев’ять зображень розташовані в ньому таким чином, що кожен малюнок має зв’язок із попереднім і наступним, а центральний об’єднує по смислу відразу декілька).


Орієнтовні відповіді.
1.    Знайомство Ромео і Джульєтти на балу.
2.    Історія юного кохання.
3.    Ворожнеча між двома родинами.
4.    Закоханих намагаються розлучити.
5.    Допомога брата Лоренцо.
6.    Поєдинок між Ромео і Парісом.
7.    Удавана смерть Джульєтти.
8.    Тернистий шлях  до гармонії у світі.
9.    Кохання - вічне, непереможне.

2. Характеристика твору В. Шекспіра.
3. Образи Ромео і Джульєтти.
Орієнтовні відповіді.

4. Опрацювати інформаційну картку "Як кохання змінило героїв".

РОМЕО

ДЖУЛЬЄТТА

ДО зустрічі

мрійник

меланхолік

безтурботна

наївна

молоденька дівчинка

не закохана

ПІСЛЯ

мужній

відданий

закохана

енергійна

безпосередня

відверта

мудра

активна жінка

5. Ставлення героїв трагедії до кохання.

Герої

Цитати з твору

 Бенволіо

 

 

 

Ромео (до зустрічі з Джульєттою)

 

 

Меркурціо

 

 

Ромео І зустріч

 

Лоренцо

 

 

Джульєтта

 

 

 

Ромео

«Кохання чарівне на вигляд, насправді ж – деспотичне і жорстоке»;

«Сліпе кохання манівцями веде примхливо і керує нами»;

 

«Страшна ненависть, та любов страшніша»;

«Любов – цедим, що в’ється від зітхання»

Безумство мудре – ось що є любов. Воноотруює й зцілює кров».

 

«Ми витягнем тебе з того багна, Ах ,вибач, я хотів сказати – з любові».

 

«Кохання може все і все здолає»

 

«Коханці пройдуться по павутинці, яка літає літом у повітрі, і не впадуть»

 

«Любов багата ділом – не словами, – й пишається собою без прикрас… Але моя любов така велика й так зросла безмежно, що я злічить не можу й половини її скарбів…»

 


«Яке ж солодке й справді те кохання, якщо лиш тінь твоя – велике щастя»

6. Переглянути відеокліп "Прохання заради кохання".


7.  Домашне завдання.   Творча робота. Розшифруй анаграми.
Анаграма - це тип гри, який створює слово, фразу або ім'я, утворене шляхом перестановки букв іншого слова або фрази, використовуючи оригінальні букви точно один раз.
     * тобто, з поданих анаграма складіть слова-деталі з драми Шекспіра.

Скласти сенкани до слів Ромео, Джульєтта.

Урок № 37

Двадцять перше лютого
Класна робота
Тема уроку: "Проблема життя і смерті. Трактування фіналу. 

1. Опрацювати тестові завдання.

ПЕРЕВІР СЕБЕ!

Тестові завдання

1.     У чому полягала причина туги Ромео?

а) у коханні до Джульєтти;

б) у коханні до Розаліни;

в) у ворожнечі двох сімей.

2.     За кого батьки хочуть видати заміж Джульєтту?

а) за Тібальта;

б) за Бенволіо;

в) за Паріса.

3.     Як познайомилися Ромео і Джульєтта?

а) на балу у Капулетті;

б) на святі у Монтеккі;

в) на площі у Вероні.

4.     У поєдинку на вулиці Верони був смертельно поранений:

а) Ромео;

б) Меркуціо;

в) Тібальт.

5.     Чому загинув Тібальт?

а) був заколотий Ромео;

б) помер від чуми;

в) був убитий Бенволіо.

6.     Як Ромео був покараний князем?

а) посаджений під домашній арешт;

б) посаджений до в’язниці;

в) висланий з міста.

7.     Що радить Ромео брат Лоренцо?

а) розкрити таємницю шлюбу з Джульєттою;

б) перечекати у Мантуї;

в) поїхати з міста.

8.     Що вирішує зробити Джульєтта, щоб не одружуватися з Парісом?

а) утекти з міста;

б) випити “отруту”;

в) кинутися з башти.

9.     Чому Ромео отруївся?

а) дізнався про "смерть" Джульєтти;

б) життя не мало сенсу для нього;

в) був винен у смерті інших людей.

10.                       Що було причиною смерті Ромео і Джульєтти?

а) примха долі;

б) ворожнеча між Монтеккі і Капулетті;

в) сильне взаємне кохання.

11.                       Як ведуть себе Монтеккі та Капулетті, дізнавшись про смерть дітей?

а) примиряються;

б) ворогують ще сильніше;

в) не звертають уваги один на одного.

12.                       Що стане пам'яткою про кохання Ромео і Джульєтти у Вероні?

а) трагедія про їхню любов;

б) пам'ятники із золота;

в) любов їхніх батьків.

2. Згадати епізоди трагедії.


3. Опрацювати інформаційні картки.
4. Записати в зошити зміст схеми "Пафос трагедії".
5. Ромео і Джульєтта - "вічні образи" світової літератури.
Ромео і Джульєтта – герої однойменної трагедії Вільяма Шекспіра. Образи цих персонажів уже декілька століть люди вважають вічними. Це можна пояснити великою любов’ю хлопця до дівчини, чи жінки до чоловіка, яке зараз зустрічається не завжди. Ромео і Джульєтта померли заради того, щоб бути разом. Цей вчинок – поганий. Але сам факт присутності сильної любові між закоханими є еталонним. Ромео і Джульєтта були молодими людьми, але ніхто з них не пошкодував життя заради кохання. Літературні образи Ромео і Джульєтти – це вічні символи кохання. Смерть у творі Шекспіра відіграє більше художню роль для емоційного фіналу. Насправді автор хотів показати, яким має бути справжнє кохання. Це самовіддане, щире й беззаперечне кохання, коли і чоловік, і жінка готові на все заради того, щоб бути разом.
6. Домашне завдання.

Урок № 38

Двадцять друге лютого
Класна робота
Тема уроку: Гуманістична цінність трагедії В. Шекспіра, її популярність серед різних поколінь

1. Переглянути відеоурок, опрацювати його:


2. Домашнє завдання: вивчити напам'ять монолог Ромео (стор. 177) або монолог Джульєтти (стор. 179); підготувати матеріали до написання твору за трагедією "Ромео та Джульєтта".

Урок № 39

Двадцять восьме лютого
Класна робота
Тема уроку: РМ (п) Твір-роздум на морально-етичну тему за трагедією В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта» на тему «Гімн великому коханню»

1. Написати твір. 

Орієнтовні теми:

1) «Сумніших оповідей не знайдете , ніж про любов Ромео і Джульєтти.» (За п’єсою  В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта»)

2) Кохання сильніше за смерть.(За п’єсою  В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта»)

3) Трагедія і торжество кохання Ромео і Джульєтти. (За п’єсою  В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта»)

4) Батьки і діти. (За п’єсою  В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта»)

2. Виконати тести за посиланням ТЕСТ

Урок № 40

Перше березня
Класна робота

Тема уроку: "Міґeль де Сервaнтес Саавeдра (1547— 1616). «Дон Кіхот» (І частина).  Історія створення роману, його зв'язок з лицарськими романами, пародійний характер. Особливості сюжету і композиції твору (ситуації «великої дороги», випробування)".

1. Подивитися освітній відеоролік "Біографія Мігеля де Сервантеса Сааведри".
2. Переглянути експрес урок "Мігель де Сервантес Сааведра. "Дон Кіхот".
3. Опраювати інформаційні картки "Історія створення роману "Дон Кіхот".
Записати зміст картки в зошити.
Записати зміст карток в зошити.
4. Домашне завдання: опрацювати за підручниом с. 192 - 196, вивчити конспект. Читати "Дон Кіхот".

Урок № 41

Сьоме березня
Класна робота

Тема уроку: "Конфлікт високих прагнень Дон Кіхота і буденної дійсності, неможливості реалізації ідеалів героя. Дон Кіхот і Санчо Панса – парні образи, в яких втілено високу мрію і прагматизм. «Донкіхотство»".

1. Подивитися буктрейлер до роману Сервантеса "Дон Кіхот".
2. Прослухати аудіокнигу Сервантеса "Дон Кіхот" (скорочено).
3. Паспорт роману. Записати в зошити.
Мета Висміяти рицарські романи, захоплення якими в сучасній письменнику Іспанії стало справжнім суспільним лихом, бо відволікало людей від проблем реального життя. Тема Подорож Дон Кіхота зі своїм зброєносцем Санчо Пансою шляхами Іспанії з метою захисту бідних і знедолених. Але допомога Дон Кіхота тільки шкодить в умовах тогочасної дійсності. Жанр Пародія на рицарські романи, авантюрний роман, побутовий роман, роман «великої дороги», філософський роман. Композиція 2 частини. Конфлікт Уявний світ – дійсність; ілюзія - реальність; благородні наміри - неможливість їхнього втілення. Кількість персонажів 660 Головні герої Дон Кіхот і Санчо Панса.
4. Подивитися художній фільм "Дон Кіхот" (1957 р.).
5. Подивитися відеоурок. Виписати в зошити: 1- визначення "донкіхотства"; 2- "кодекс честі" донкіхотів нашого часу; 3- підсумки.
6. Опрацювати інформаційні картки. 
7. Домашне завдання: прочитати за підручником с. 188-205; розгадати кроссенс.

Урок № 42

Восьме березня
Класна робота

Тема уроку: Синтез різних жанрових ознак у романі (героїчного епосу, лицарського, авантюрно-пригодницького, філософського роману, пародії). Широта філософського змісту твору, можливість його різних тлумачень. Популярність «вічних образів»
1. Опрацювати інформаційні картки.






2. Аналіз роману "Дон Кіхот".


3. Дон Кіхот - вічний образ світового мистецтва.

4. Домашнє завдання: відповідати на запитання на с. 205 (усно), питання 9 (одне на вибір - письмово 3-5 речень); підготуватись до контрольної роботи за розділом "Відродження"

Урок № 43

Чотирнадцяте березня
Класна робота

Тема уроку: Контрольна робота за розділом "Відродження"

Виконати тест за посиланням ТЕСТ

Урок № 44

П'ятнадцяте березня
Класна робота

Тема уроку: Бароко як доба і художній напрям у європейській літературі і мистецтві. Видатні представники європейського бароко та їхні здобутки (огляд)

1. Подивитися презентацію "Бароко. Презентація доби".

2. Зробити стислий конспект презентації:
  • візитка бароко;
  • мета;
  • походження терміну;
  • хронологічні рамки:
  • історична атмосфера епохи;
  • наукові відкриття;
  • світ в епоху бароко;
  • людина в епоху бароко;   
  • своєрідність бароко;
  • основні ознаки;
  • герої бароко;
  • тематика творів;
  • проблематика творів;
  • провідні мотиви;
  • художні засоби бароко;
  • представники.
3. Переглянути відеопрезентацію "Бароко як літературно-мистецькиий напрям".
4. Опрацювати інформаційні картки.







5. Домашнє завдання: опрацювати за підручником стор. 207-210; вивчити конспект; виконати творчі завдання.

Урок № 45

Двадцять перше березня
Класна робота

Тема уроку: Із лірики європейського бароко. Джон Донн (15721631). «Священні сонети» (19-й сонет «Щоб мучить мене…»).Напруга почуттів ліричного героя. Символіка. Поетична мова.   

1. Переглянути відеоурок 
2. Коротко законспектувати.

Домашнє завдання: прочитати стор. 210-213; відповісти на питання на стор. 212-213 (усно); виразно читати 19-й сонет Джона Донна

Урок № 46

Двадцять  друге березня
Класна робота
Тема уроку  Історичні умови, філософське та естетичні підґрунтя класицизму. Характерні ознаки класицизму як художнього напряму

1. Подивитися презентацію "Класицизм, його характерні ознаки".
2. Переглянути відеоурок "Класицизм".
 3. Подивитися відео "Характерні ознаки класицизму як художнього напряму".
4. Опрацювати зміст літературних карток. В робочих зошитах записати стислий конспект за темою.
5.  Домашнє завдання: за підручником прочитати с. 213-216, відповісти на питання на стор. 216 (усно), вивчити поняття; виконати вправу https://learningapps.org/display?v=p51krbo5a18 (Класицизм).

Урок № 47

Двадцять  восьме березня
Класна робота

Тема уроку: Жан Батіст Мольєр (1622-1673)– майстер класицистичної комедії. Художнє новаторство Мольєра у драматургії, вплив його відкриттів на світове театральне мистецтво. Історія створення комедії «Міщанин-шляхтич».
1. Переглянути відео"Біографія Мольєра".
 2Подивитися експрес-урок "Мольєр".
 3. Створення асоціативного куща .
4. Опрацювати інформаційні картки.
5. Домашнє завдання: опрацювати статтю на стор. 216-221; вивчити поняття; прочитати "Міщанин-шляхтич" (стор. 222-230)

Урок № 48

Двадцять  дев'яте березня
Класна робота
Тема уроку: «Міщанин-шляхтич». Тематика і проблематика твору, його загальнолюдське значення.

1. Історія створення комедії "Міщанин-шляхтич"
2. Подивитися буктрейлер за комедією Мольєра "Міщанин-шляхтич"
3. Прослухати зміст комедії скорочено.
4. Опрацювати інформаційні картки.
5.  Домашнє завдання: відповісти на питання на стор. 230 (усно), питання 6 - письмово.

Урок № 49

Четверте квітня
Класна робота

Тема уроку: Мольєр «Міщанин-шляхтич»Основні образи комедії (пан Журден, граф Дорант, графиня Дорімена, Клеонт та ін.)

1. Опрацювати матеріали презентації, переписати зміст 1, 2  в робочий зошит.
2. Експрес-урок. Основні образи комедії "Міщанин-шляхтич".
3. Переглянути літературні картки "Образи комедії Мольєра".
     Пан Журден
     Граф Дорант і маркіза Дорімена
Образи міщан і слуг
4. Домашнє завдання: виконати вправу "Незавершене речення". Запишить правильні відповіді в зошиті.
  • Головний герой комедії "Міщанин-шляхтич" (......)
  • Пан Журден прагне (......)
  • Слуги в комедії - це (......)
  • Люсіль - це (......)
  • Вигадка про сина турецького дворянина належить (......)
  • Натурецького вельможу переодягнувся (......)
  • Пана Журдена посвятили у неіснуючий сан (......)
  • На банкет пан Журден запросив (......)
  • Маркіза Дорімена закохана у (......)
  • Використовує гроші пана Журдена, підігрує йому, але зневажає його (......)
  • Дивиться на пана Журдена, як на опудало (......)
  • У кінці комедії намічаються весілля (......)

Урок № 50

П'яте квітня
Класна робота

Тема уроку: Моральна проблематика комедії Мольєра «Міщанин-шляхтич». Виховний потенціал твору
1. Опрацювати інформаційні картки.
2. Основні проблеми комедії.
3. Вибіркова робота.
4. Домашнє завдання: виконати тест за посиланням ТЕСТ, виконати завдання (за бажанням) ТИСНУТИ ТУТ

Урок № 51

Одинадцяте квітня
Класна робота

Тема уроку: ПЧ Луїс де Гонгора-і-Арготе (1561-1627). «Галерник». Втілення у вірші провідних тем барокової літератури: людина і Доля, блукання людини у Всесвіті, залежність від вищих сил, драматизм духовного життя. Символіка твору. Образ ліричного героя
1. Опрацювати інформаційні картки.
2. Читання вірша "Галерник".
3. Прослухати вірш "Галерник".
4. Аналіз твору.
5. Домашнє завдання.

Урок № 52

Дванадцяте квітня
Класна робота

Тема уроку: Контрольна робота з теми «Бароко і класицизм»

Виконати тести за посиланням ТЕСТ
Домашнє завдання: читати "Маленький принц" А. де Сент-Екзюпері

Урок № 53

Вісімнадцяте квітня
Класна робота

Тема уроку: Антуан де Сент-Екзюпері (19001944). «Маленький принц». Людські стосунки, моральні цінності в казці-притчі «Маленький принц»

1. Прочитати і зробити короткий конспект біографії автора (стор.235).

2. Переглянути презентацію Біографія 

3. Переглянути відеоурок 

4. Виписати поняття "притчі" з Літературознавчої довідки (стор 235)

Життя і творчість Антуана де Сент-Екзюпері.

Переглянути  історію створення казки "Маленький принц".
Опрацювати літературознавчі терміни.
Прослухати аудіокнигу Антуана де Сента-Екзюпері "Маленький принц" (скорочено).
Подивитися анімаційний фільм "Маленький принц".

Домашнє завдання: опрацювати статтю підручника(стор. 233-235),  вивчити поняття, прочитати казку-притчу "Маленький принц" (стор. 235-243)

Урок № 54

Дев'ятнадцяте квітня
Класна робота

Тема уроку: Художні образи  казки-притчі «Маленький принц».

1. Переглянути відеоурок

2. Виписати образи з поясненням
3. Домашнє завдання: прочитати казку-притчу (повну версію) Маленький принц; виписати крилаті фрази - повчальні вислови Маленького принца або інших героїв (3-4)
 

Урок № 55

Двадцять п'яте квітня
Класна робота

Тема уроку: Філософський зміст твору.

1. Переглянути відеоурок (з 11.14 хвилини)


2. Домашнє завдання: відповісти на питання на стор. 243 (усно), питання 3 - письмово

Урок № 56

Двадцять шосте квітня
Класна робота

Тема уроку:  РМ Контрольний твір за казкою-притчею «Маленький принц» 

Теми творів:

1. "Ти завжди у відповіді за тих, кого приручив"
2. "Найважливіше в житті можна побачити тільки серцем"
3. Які істини відкрив для себе принц на планеті Земля?
4. "Прокинувся вранці, привів себе в порядок - одразу приведи в порядок свою планету"

Домашнє завдання: написати твір, виконати тест за посиланням https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=7462225

Урок № 57

Друге травня
Класна робота

Тема уроку: Річард Бах (нар. 1936). «Чайка Джонатан Лівінгстон».  Сюжет твору Р. Баха як філософська метафора людського буття.

1.  Ознайомлення з біографією Річарда Баха:
    а) Прочитати за підручником с. 244-246.
    б) Опрацювати презентацію "Життя і творчість Річарда Баха".


2. Переглянути буктрейлери до повісті Р. Баха "Чайка на ім'я Джонатан Лівінгстон".



3. Прочитати повість скорочено в підручнику на с. 246-253 або
4. Прослухати аудіокнигу Р. Баха.


5. Переглянути екранізацію твору за посиланням "Чайка на ім'я Джонатан Лівінгстон"
6. Опрацювати картки.




7. Домашнє завдання: прочитати біографію Р. Баха; прочитати повість

Урок № 58

Третє травня
Класна робота

Тема уроку: Алегоричні образи повісті. Утілення прагнення до високої мети в образі чайки Джонатана

1. Аналіз твору Річарда Баха "Чайка Джонатан Лівінгстон".


Мартина на ім'я Джонатан Лівінгстон з молодості бентежить звичність існування чайок, які стурбовані лише щоденною боротьбою за виживання. Охоплений пристрастю до вдосконалення, Джонатан цілком віддається вивченню польоту як мистецтва і способу буття, а не як способу переміщення в просторі для видобутку їжі. Джонатан не може змиритися з правилами примітивного існування  мартинів. Будучи вигнаний зі зграї, Джонатан веде ідилічне життя пустельника і нітрохи не страждає від самотності, цілком віддаючись вдосконаленню майстерності польоту.

Одного разу Джонатан зустрічає двох сяючих мартинів, які забирають його в «більш досконалу реальність» — не на Небеса, а наступний, кращий світ, досяжний через власне самовдосконалення. Цей світ населений мартинами, що присвятили себе мистецтву польоту. Джонатан з подивом дізнається, що його завзятість і всепоглинаюча спрямованість у навчанні дозволили йому пройти шлях еволюційного розвитку, на який у звичайних мартинів йдуть тисячі, десятки тисяч життів.

У новому світі Джонатан знайомиться з Чіанг — мудрим мартином — старійшиною. Чіанг стає наставником Джонатана і вчить його переміщатися зі швидкістю думки в просторі та часі. За словами Чіанг, секрет успіху полягає в глибокому усвідомленні того, що справжнє «я» живе одночасно в будь-якій точці простору в будь-який момент часу і не є в'язнем тіла з обмеженим набором заздалегідь запрограмованих можливостей.

 Чіанг йде у наступний, ще більш досконалий світ, а через деякий час Джонатан приймає рішення повернутися на Землю, щоб передати отримані знання таким же мартинам, яким він сам був колись, щоб поділитися пристрастю до польоту і прагненням до досконалості. Джонатан збирає невелику команду з мартинів, вигнаних зграєю, і починає навчати їх майстерності польоту. Домігшись вражаючих успіхів, вся команда під проводом Джонатана повертається в зграю. Всупереч старанням мартинів — старійшин вони знаходять все більше прихильників і прихильників. Незабаром Джонатан передає свою роль наставника одному зі своїх перших учнів, а сам залишає земний світ, продовжуючи шлях вдосконалення.



Основний конфлікт в творі “Чайка Джонатан Лівінгстон” – це конфлікт між сірою масою людей (Зграя) та особистістю (Джонатан). Зграя вважає, що вони не здатні пізнати сенс життя, бо він недосяжний, вони кинуті у цей світ лише для того, щоб їсти та жити доти, доки вистачить сил. З цим категорично не згоден Джонатан, яким керує жага пізнання: «Тисячі років ми рискаємо в пошуках риб’ячих голів, але зараз нарешті стало зрозуміло, навіщо ми живемо: щоб пізнавати, відкривати нове, бути вільними".


Композиція повісті складається з 3 частин, і це не випадково, бо Р. Бах показав 3 ступені духовного вдосконалення Джонатана:                                                                                                1- увідомлення ідеї свободи;                                                                                                                   2- досягнення досконалості;                                                                                              3- прагнення поділитися знанням вищої істини з учнями, щоб вони також втілили ідею Великої Чайки – всеосяжну ідею свободи.

2. Опрацювати інформаційні картки.


- Записати до зошита
- Записати до зошита



3. Домашнє завдання: скласти план твору.

Урок № 59

Дев'яте травня
Класна робота

Тема уроку: Художній конфлікт і можливість його подолання. Ознаки притчі у творі.

1. Теорія літератури.


2. Простежити сюжетний ланіюжок твору.

Джонатана бентежить звичність існування чайок, які стурбовані лише щоденною боротьбою за виживання – У Лівінгстона прагнення до вдосконалення – Він вивчає мистецтво польоту– Джонатан не може змиритися з правилами примітивного існування чайок  – Лівінгстона вигнали зі зграї – Життя на самоті – Зустріч із сяючими чайками, які забирають його на Небеса – знайомство з Чіангом, мудрою чайкою-старійшиною, яка вчить його переміщатися зі швидкістю думки в просторі та часі – Джонатан вирішує повернутися на Землю, щоб передати отримані знання іншим чайкам його зграї – Флетчер стає першим учнем Джонатана – до Лівінгстона приєднуються інші чайки, яких вигнали зі зграї – Лівінгстон навчає учнів майстерності польоту – Джонатан з учнями летить до зграї, щоб навчати їх майстерності польоту – згодом до нього приєднується все більше прихильників – передача ролі наставника Флетчеру – Флетчер навчає молодих чайок.

3. Додаткова інформація.

Досить багато дослідників і читачів вважають, що в повісті-притчі «Чайка Джонатан Лівінгстон» знайшли відображення християнські та будцистські мотиви.

 Біблійно-євангельський сюжет виявився в обраності й вигнанні, поверненні до тих, «чий розум відкритий до знань», учнях, дивах, перебуванні в раю для чайок, смерті й воскресінні. Разом з тим підкреслено, що у притчі відсутній будь-який релігійний пафос. Як доказ, наведемо цитати із твору: «Віра тут ні до чого... Навіть у випадку звичайного вміння літати на одній вірі далеко не залетиш». Наставляючи свого учня, Чайка Джонатан говорив йому: «Не давай їм розпускати про мене безглузді плітки. Або робити з мене бога, добре, Флетч? Я чайка.Ну, хіба що люблю літати».
Будцистські мотиви виявилися в перетворенні, основою якого стало страждання. «Ми перелітаємо з одного світу в інший... А щоб зрозуміти досконалість, на це пішла ще добра сотня життів». У притчі акцентовано увагу не на розвитку образу Джонатана Лівінгстона, а на основному постулаті буддизму - ідеї переродження і досягнення досконалості, чайки стають осяйними. «Мета життя - пошук досконалості, а завдання кожного з нас - максимально наблизити її прояв у самому собі, у власному стані і поведінці. Закон на всіх рівнях буття - той самий: свій і наступний світ ми вибираємо за допомогою знання, яке знайшли тут. І якщо тут ми віддаємо перевагу невігластву, то знання наше залишилось дотеперішнім, - наступний наш світ нічим не буде відрізнятися від теперішнього, всі його обмеження будуть збережені, і таким же не - підйомним буде гнітючий вантаж незрозумілого виклику», - говорить Джонатану чайка Салліван.
 
Наявність євангельських та буддистських мотивів критики пояснювали розквітом у 60-70-х роках XX століття молодіжного руху «хіпі», представники якого відмовилися від споживацького погляду на життя, стверджували культ свободи, любові, проголосили своїми кумирами Ісуса, Будду, Ганді, звернулися до східних релігійних учень.)

 4. Доведення.
Твір за своїм жанром є притчею,

тобто короткою оповіддю, що містить інформацію морального чи релігійного змісту.

Сюжет твору має євангельську структуру: вигнання -смерть -воскресіння- проповідь- чудеса та апостоли.

1

Шлях  усіх чайок-вигнанців, що у них спільного?

У них одна пристрасть - політодна доля: вигнання із Стаї - знаходження вчителя (гуру)- наполеглива праця  - просвітлення (розуміння істини) - досягнення досконалості

-Коли у чайок з'являються імена.?

(Дуже важлива деталь, що чайки здобувають ім'я та прізвище тільки тоді, коли стають вигнанцями, коли Стая проганяє їх, бо саме в цей момент вони здобувають свою індивідуальність і безсмертну душу)

2

Чи є в тексті повчання і в яких рядках воно виражене?

 (наявність моралі)  філософський  зміст дуже глибокий і має бути розгаданий читачем, і кожен читач може зрозуміти його по-своєму і винести для себе певні уроки: самовдосконалення,  любові,  доброти,  пізнання тощо...

3

занотуй!

Третя частина побудована на виявленні істинного розуміння суті польоту, що призводить до опозиції: учні - вчитель. Автор звертає увагу на те, що різниця між вчителем та учнем не велика, бо в головному їх інтереси спільні - вони вирішили розірвати кайдани, які їх з'єднують з повсякденною одноманітністю.

4

символ безмежних можливостей того, хто вміє мріяти, вірить у досконалість і любить життя. І хоч людина не має крил, як чайка, але почуття крилатості - постійного самовдосконалення, прагнення до високої мети – це і є справжній сенс життя. Це стверджує і відома українська поетеса Ліна Костенко у вірші  «Крила» (відеозапис. Читає Б.Ступка

 


5. Виписати афоризми з повісті Річарда Баха..
Домашнє завдання: виконати тестування за посиланням ТЕСТ

Урок № 60

Десяте травня
Класна робота
Тема уроку: ПЧ Твори сучасних авторів. Сучасна зарубіжна поезія
1. Ознайомитись з біографією Віслави Шимборської, польської поетеси

Віслава Шимборська народилася 2 липня 1923 року в містечку Курник, недалеко від Познані. З восьми років вона живе у Кракові. Тут закінчила під час німецької окупації підпільну польську школу, недовго працювала залізничним службовцем. У старовинному Ягеллонському університеті вивчала полоністику (рідну мову і літературу) паралельно з соціологією.

Перші її вірші публікувалися в краківських газетах в 1945 році, а перші дві збірки віршів з’явилися в 1952 і 1954 роках. Стиль Шимборської був тоді традиційно реалістичним. Вірші вона присвячувала війні, армії, батьківщині. В одному з них, говорячи про долю Польщі, Шимборська висловилася афористично: «Наш військовий трофей – пізнання світу». Ця фраза стала широко відомою.

У 1956 році в Польщі відбулися робітничі заворушення в Познані, до влади прийшов Владислав Гомулка, почалися реформи в партії і державі. Це роки польської «відлиги». У 1957 році виходить третя, переломна збірка віршів Шимборської – «Заклики до єті» («єті» – снігова людина, на гімалайському говіркою). Критики вловили в сніжній людині алюзії, натяк на вождя сусідньої «сніжної» країни.У ці роки стиль Шимборської помітно змінюється, вона все частіше пише верлібром, характерним для поетів-сучасників у Західній Європі. І все ж вірші Шимборської відрізняються від верлібристики поетів Польщі та Заходу. Вони конкретні і зрозумілі, в них немає затуманених абстракцій, навмисного набору слів і фраз, не зрозумілих нікому, окрім автора.

Наступними були книги «Сілі» (1963), «Сто потіх» (1967), «Всяк випадок» (1972), «Велика кількість» (1976), «Люди на мосту» (1986), «Кінець і початок» (1993).

Її багато переводять на різні мови світу: українську, англійську, німецьку, французьку, шведську, японську, китайську, арабську.

Як і її батьківщина, Віслава Шимборська займає місце десь посередині між культурами Європи Західної і Східної.

Більшість віршів поетеси – короткі філософські трактати й емоційно забарвлені роздуми. Це глибоко драматична лірика, сповнена іронії та гротеску.

У 1996 р. В. Шимборській була присуджена Нобелівська премія в ґалузі  літератури «за поезію, яка з граничною точністю описує історичні й біологічні явища в контексті людської реальності».

Твори В. Шимборської переведені на 36 мов, її книги вийшли у 18 країнах світу. Поетеса удостоєна премій Гете (1991), імені Гердера (1995) та Польського Пен-Клубу (1996). Шимборська – почесний доктор університету Познані.

Померла поетеса 1 лютого 2012 року у Кракові.

2. Виразно прочитати вірші:

«Ланцюги»

Спекотний день, собача буда і пес  на ланцюгу.

За кілька кроків – наповнена  водою миска.

Але ланцюг короткий надто і пес  не дістає до неї.

 

Додаймо до цього образу іще одну деталь:

наші – довші набагато

та не такі помітні – ланцюги,

що дозволяють нам спокійно пройти повз.

 

«Долоня»

Двадцять сім кісток,

тридцять п’ять м’язів,

близько двох тисяч клітин нервових

у кожній пучці наших п’яти пальців.

Цього цілком достатньо,

щоб написать «MeinKampf»

або «Пригоди Вінні-Пуха». 

3. Ознайомитись з біографією америкнаського поета, музиканта, художника, кіноактора Боба Ділана

Боб Ділан (справжнє ім’я – Роберт Аллен Циммерман) з’явився на світ в невеликому містечку Дулуту в штаті Міннесота, в сім’ї євреїв-емігрантів з Росії, які втекли з Одеси від єврейських погромів в 1905 році. Його батько, Абрахам Циммерман, і мати, Беатриса Стоун були активними учасниками єврейської громади містечка. У 1947 році у батька юного Ділана медики виявили страшну хворобу – поліомієліт. У пошуках хороших лікарів родині довелося перебратися в місто Хіббінг.

З дитинства Боб не відлипав від радіо, коли в ефірі крутили блюз. Але особливо сильно на майбутнього музиканта діяли фолькові пісні у виконанні Хенка Вільямса і ВудіГатрі. Величезний вплив на Ділана мав саме другий музикант. Деякі мотиви творчості Гатрі – від текстів пісень до прийомів гри на гітарі і манери виконання – простежуються в ранній творчості Боба Ділана.

У Хиббинге Роберт навчився грати на гітарі і познайомився з інструментом, що згодом став його улюбленим, – губною гармошкою. У 10 років Ділан спробував себе в поезії.

Під час навчання в школі Ділан виступав у складі народного музичного ансамблю, який виступав у громадських місцях: барах, кафе, клубах.

Вступивши до Університету Міннесоти в 1959 році, Роберт продовжив займатися музичною творчістю. В цей час початківець музикант почав активно концертувати по нічним клубам Міннеаполіса. Десь за їх лаштунками і з’явився його перший (і став основним) музичний псевдонім – Боб Ділан. «Прізвище» музикант взяв на честь валлійського поета Ділана Томаса, хоч і заперечував цей факт протягом довгого часу.

Особисте життя Боба Ділана

Вперше у свідомому віці Боб Ділан не на жарт закохався в художницю Сьюз Ротоло, з якою познайомився в 1961 році на одній з «лівих» вечірок. Її можна було побачити на обкладинці альбому Ділана «Freeweelin'». Але, незважаючи на серйозність почуттів музиканта, дівчина не збиралася належати йому одному, а через рік поїхала в Італію.

Розбите серце Ділана знайшло відображення в композиції «Bootsof Spanish Leather». Рік потому вона повернулася в Штати, однак минув ще один рік, і вона остаточно змішала його почуття з брудом, чому і присвячена пісня «Balladin Plain D»

На початку 60-х Боб Ділан познайомився з уже відомою на той момент фолк-співачкою Джоан Баез. Їх відносини переросли в плідний творчий союз; дівчина виконувала багато пісень Ділана, в тому числі знамениту «Blowin’in The Wind». У 1965 році вони розлучилися.

Після був роман з 16-річною співачкою Даної Гиллесли, потім – з актрисою Едді Сэджвик і, нарешті, з моделлю Playboy Сарою Лоундс. Саме остання дівчина і стала його першою офіційною дружиною. Саме про неї була написана прониклива пісня «Sad-Eyed Ladyofthe Lowlands». У цьому шлюбі у музиканта народилося четверо дітей. На жаль, в середині 70-х Ділан раптово усвідомив, що у відносинах його і Сари відсутнє взаєморозуміння, подав на розлучення і «пустився у всі тяжкі». Серед його коханок того періоду була навіть Ніко The Velvet Underground, а також нескінченне число його темношкірих бек-вокалісток.

У шлюбі у них народилася єдина дитина – донька Дезіре Габріель Денніс-Ділан (1986 р.). У 1992 році подружжя розійшлося, і з тих пір Боб Ділан перебуває в статусі холостяка.

Боб Ділан зараз

У жовтні 2016 року Бобу Ділану вручили Нобелівську премію з літератури за «створення нових пісенних виразів в рамках великої американської пісенної традиції». Повідомлення про нагороду музикант проспав, так як увечері його чекав масштабний концерт в Лас-Вегасі.

4. Виразно прочитати вірш "Лиш вітер тобі відповість"

Скільки доріг людині пройти,

щоб справді людиною стать?

І скільки голубка морів пролетить,

щоб берег свій відшукать?

І  скільки снарядів іще рвонуть

і  коли заборонять війну?

Лиш вітер тобі на це відповість.

Лиш вітер тобі відповість.

Скільки років  потрібно горі –

зрости і розпастись на пил?

І скільки  деяким людям рости,

щоб волі сягнуть, мов  крил?

І скільки можна оббріхувать світ,

вдаючи, що усе як слід?

Лиш вітер тобі на це відповість.

Лиш вітер тобі відповість.

Скільки треба вдивлятись увись,

щоб небо сяйнуло в очу?

І скільки людині потрібно вух,

щоб в світі весь плач почуть?

І скільки смертей пережити вщерть,

  щоб змірять людськую смерть?

 Лиш вітер тобі на це відповість.

 Лиш вітер тобі відповість.

5. Прослухати пісню у виконанні Боба Ділана

та українську версію 
6. Домашнє завдання: читати роман Барбари Космовської "Буба: мертвий сезон"

Урок № 61

Шістнадцяте травня
Класна робота
Тема уроку: Барбара Космовська (нар. 1958). «Буба: мертвий сезон». Художній світ Б. Космовської. Батьки – діти, діди – онуки. Ідея поваги й любові до людини. Сімейні цінності у творі.

1. Опрацювати інформаційні картки "Біографія та художній світ Барбари Космовської".


2. Огляд книг  Б. Космовської  про Бубу.


3. Подивитися буктрейлери до твору Барбари Космовської.



4. Прослухати аудіокнигу Б. Космовської "Буба" (скорочено).


5. Домашнє завдання:

Урок № 62

Сімнадцяте травня
Класна робота
Тема уроку: Ідеї поваги до людини. Сімейні цінності у творі. Характеристика персонажів
1. Опрацювати інформаційні картки. 
2. Домашнє завдання:

Урок № 63

Двадцять третє травня
Класна робота
Тема уроку: Сучасна зарубіжна поезія. Ристо Раса (нар. 1954)
1. Опрацювати інформаційні картки












Урок № 64

Двадцять четверте травня
Класна робота
Тема уроку: Контрольна робота з теми "Література ХХ-ХХІ ст. У пошуках себе і високого польоту
Виконати тест за посиланням ТЕСТ

Урок № 65

Тридцяте травня
Класна робота
Тема Узагальнення та систематизація навчального матеріалу
Виконати завдання на сайті learningapps

Урок № 66

Тридцять перше травня
Класна робота
Тема Узагальнення та систематизація навчального матеріалу
Список зарубіжної літератури на літо 9 клас
Д. Свіфт «Мандри Лемюеля Гуллівера».
Й. В. Ґете, поезії. «Травнева пісня», «Прометей», «Вільшаний король».
Й. Ф. Шиллер «До радості» (поезії).
Генріх Гейне «Книга пісень».
Дж. Байрон «Мазепа», поезії.
Оноре де Бальзак «Гобсек».
М. В. Гоголь «Ревізор», «Шинель».
Генрік Ібсен «Ляльковий дім».
Б. Шоу «Пігмаліон».
Е. Сігел «Історія одного кохання».
Шолом-Алейхем «Тев’є – молочар».
Рей Бредбері «451° за Фаренгейтом».












Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.